John Kerry dostal dotaz na lidská práva v postsovětských státech. Raději neodpověděl

01.11.2015 19:37

Americký ministr zahraničí John Kerry vyzval dnes v uzbeckém Samarkandu bývalé sovětské středoasijské republiky, aby boji proti terorismu neobětovali pluralismus. Obezřetně se tak podle agentury AFP vyhnul přímé kritice tamních režimů řízených vesměs autokratickými vůdci.

John Kerry dostal dotaz na lidská práva v postsovětských státech. Raději neodpověděl
Foto: pixabay.com
Popisek: USA- ilustrační foto
reklama

Šéf americké diplomacie se v Samarkandu, druhém největším uzbeckém městě, setkal se svými resortními kolegy z Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu, Turkmenistánu a Uzbekistánu. K hlavním tématům patřilo nebezpečí, jež v regionu sousedícím s Afghánistánem a Pákistánem představuje terorismus. AFP poznamenala, že při společném zahajovacím obědě zazněly především výzvy k posílení ekonomické spolupráce, ale žádný ze šesti ministrů se ani slovem nezmínil o lidských právech. Kerry se místo toho vyslovoval pro pluralitní politický systém.

"Ve Střední Asii si lidé stejně jako jinde přejí vlády, které jsou odpovědné a výkonné," řekl podle AFP mimo jiné. "Nelze pochybovat o tom, že pokrok, pokud jde o o správu věcí veřejných, vede i k pokroku ve všech ostatních oblastech," dodal.

Strach z Islámského státu

Ve společném prohlášení vydaném po jednání se pak šéfové diplomacií šesti zemí vyslovili pro "posílení vzájemné spolupráce, včetně pravidelných setkáních ve formátu (označovaném jako) C5+1". Dali také najevo, že jejich země chtějí lépe spolupracovat proti takovým hrozbám, jako jsou "terorismus nebo ilegální obchod se zbraněmi hromadného ničení, s drogami nebo s lidmi". Slíbili prý také "hájit lidská práva".

Kerry by při nynější cestě po středoasijské oblasti, která potrvá do úterý, měl postupně zavítat do všech pěti států tohoto převážně muslimského regionu, v němž se Američané, Rusové a Číňané snaží ekonomicky a diplomaticky prosadit. Cílem návštěv je uklidnit tyto země, které se obávají důsledku stažení Američanů z blízkého Afghánistánu a vzestupu moci Islámského státu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šok. Ředitel ČT Dvořák lapal po dechu. Fridrichová se Šarapatkou ho obešli

19:30 Šok. Ředitel ČT Dvořák lapal po dechu. Fridrichová se Šarapatkou ho obešli

Rada České televize své pravidelné středeční jednání tentokrát prováděla částečně distančně. Někteří…