John obviňuje v kauze MUS klíčová ministerstva

10.02.2012 18:22

V kauze Mostecké uhelné společnosti podle podezření Věcí veřejných významně pochybili ministři zahraničí, spravedlnosti a financí. Na dnešní tiskové konferenci to prohlásil předseda VV Radek John. Česko těmito průtahy přišlo podle VV o čas na připojení k trestnímu řízení. Dotčená ministerstva pochybení odmítla.

John obviňuje v kauze MUS klíčová ministerstva
Foto: Hans Štembera
Popisek: Okraj uhelné pánve

 "Ministerstvo financí vždy konalo maximum možného, co v daném čase konat šlo," uvedl mluvčí tohoto resortu Ondřej Jakob. Ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že nemá a nemělo žádnou zákonnou možnost přihlásit se k trestnímu řízení ve Švýcarsku, protože je to v kompetenci ministerstva financí. Nesouhlasně na tiskovou konferenci VV reagovalo i ministerstvo zahraničních věcí, které v prohlášení odmítlo jakékoli nařčení v kauze MUS. Dodalo, že vše je připraveno doložit písemnými dokumenty.

Vrchní státní zastupitelství v Praze zřejmě nese podle Johna na průtazích v kauze MUS nejmenší vinu a má se podle názorů VV stát jen obětním beránkem. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) již dříve v souvislosti s MUS podal na čtyři státní zástupce kárné žaloby. Domnívá se, že průtahy byly účelové.

Půlroční prodlení sami prověříme

"My máme podezření na základě šetření, že ministři zahraničních věcí a spravedlnosti v polovině roku 2010 významně pochybili, když neinformovali věcně příslušné ministerstvo financí, že nás Švýcaři vyzývají k uplatnění požadavku na náhradu škody. Namísto toho obě ministerstva chybně postoupila věc nepříslušnému státnímu orgánu, čímž způsobila téměř půlroční prodlení v komunikaci se švýcarskou stranou," řekl John. Dodal, že jeho strana se kvůli pomalému postupu vládních činitelů rozhodla uskutečnit vlastní prověřování.

Podle místopředsedy VV Tomáše Jarolíma Švýcarsko v minulosti Českou republiku vyzývalo, aby se přidala k soudnímu řízení i bez toho, aby předložila výši možné škody. Příslušnou částku by prý v takovém případě bylo možné upřesnit až v průběhu samotného soudního procesu.

Přístup k trestnímu spisu

"Pokud by se tedy Česká republika rozhodla připojit jako civilní účastník ke švýcarskému řízení, měla by přístup k celému trestnímu spisu," uvedl Jarolím. Dodal, že takový krok by Česku umožnil pro soud připravit přesné odůvodnění a také vyčíslení škod.

Přiznání chybného předávání informací v roce 2010 podle VV dosvědčuje i fakt, že ministerstvo spravedlnosti záležitost postoupilo věcně příslušnému ministerstvu financí teprve loni v březnu. Pokud by resorty spravedlnosti a zahraničních věcí v počátku jednaly správně, mohlo se ministerstvo financí zabývat věcí již v červenci 2010, míní VV.

Tato nejmenší strana vládní koalice se také pozastavuje nad tím, proč k vůbec chybám došlo, když ministerstvo spravedlnosti má pro podobné účely k dispozici příslušné odborníky.

Snad není pozdě

Švýcarsko se České republiky již od první poloviny roku 2010 dotazovalo, zda se hodlá připojit k trestnímu řízení jako poškozená strana s nárokem na náhradu škody. Švýcaři tvrdí, že Česko v souvislosti s obchody s akciemi MUS přišlo o miliardy. Stát nyní hledá cestu, jak se domoci zablokovaných peněz, ministerstvo financí chystá civilní žalobu.

Šéf Vrchního státního zastupitelství v Praze Stanislav Mečl v minulosti uvedl, že švýcarské trestní řízení by se mohlo vrátit do přípravné fáze, protože česká strana má závažné důkazy, které zatím Švýcaři neznají. Pokud by se tak stalo, získala by Česká republika novou možnost připojit se k řízení jako poškozená.

Část týmu, který na kauze MUS v ČR pracuje, má podle Mečla v příštích dnech odjet do Švýcarska za účelem konzultací a výměny důkazů. "My v tuto chvíli budeme švýcarské straně poskytovat několik desítek šanonů spisového materiálu různého obsahu. Domníváme se, že mezi těmito písemnostmi, těmito důkazy, mohou být i takové, které mohou vést ve Švýcarsku ještě ke znovuotevření případu, respektive k jeho vrácení do přípravného řízení," řekl Mečl ve čtvrtek v pořadu 20 minut Radiožurnálu na stanici ČRo 1.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: aš, čtk

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…