Jordánsko se snaží zachránit pilota, jehož v Sýrii zajal IS

25.12.2014 14:02

Otec jordánského pilota, který padl v Sýrii do zajetí radikálům z Islámského státu, požádal věznitele svého syna, aby projevili slitování a pilota propustili na svobodu. Požádal také krále Abdalláha II., aby pomohl Maáze Kasásbu osvobodit.

Jordánsko se snaží zachránit pilota, jehož v Sýrii zajal IS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před Úřadem vlády se setkali příznivci i odpůrci přijmutí syrských uprchlíků do ČR. Demonstrace se obešla bez vážnějších incidentů
reklama

Kasásbaovo letadlo spadlo při středečním náletu na pozice IS v syrské provincii Rakka a IS později zveřejnil snímky, na nichž jeho bojovníci vyvádějí z vody spoutaného a zjevně vyděšeného Jordánce oděného pouze do košile.

Kasásba se nedávno oženil a jeho otec Júsuf požádal radikály o slitování. Doufám, že bůh do jejich srdcí vloží soucit a že syna propustí," citoval ho jordánský server Sarája. S rodinou se prý telefonicky spojilo velení armády a ujistilo, že usiluje o záchranu pilotova života a že v tom pomáhá také král.

Jordánský list Ghad dnes napsal, že se Abdalláh s rodinou sešel a slíbil, že udělá vše, co je v jeho silách, aby pilota zachránil.

Zpráva o zajetí pilota vyvolala rozruch i v OSN

Jordánsko je součástí mezinárodní koalice, která útočí na IS v Sýrii. Kasásba je první pilot této koalice, který se nad územím IS zřítil. Radikálové tvrdí, že letadlo sestřelili, ale USA, jež koaliční operace vedou, to vylučují. Syrská exilová opozice se domnívá, že letadlo bylo sestřeleno, a to buď protiletadlovou raketou ruské výroby, nebo kulometem. IS prý stále oblast prohledává a pátrá po druhém pilotovi.

Zpráva o zajetí jordánského pilota vyvolala rozruch i v OSN a znepokojení projevil generální tajemník organizace Pan Ki-mun.

Na Twitteru se začaly objevovat spekulace o vyjednávání a podle některých informací je Jordánsko ochotné za Kasásbu propustit několik vězněných radikálů. Analytici vylučují, že by incident odradil Ammán od další účasti na bojích proti IS.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To už dál nevydržíme, tuší Šmucler. Navrhuje změnu, která bude zajímat hlavně důchodce

21:36 To už dál nevydržíme, tuší Šmucler. Navrhuje změnu, která bude zajímat hlavně důchodce

Prezident České stomatologické komory a nově také člen krizového štábu Roman Šmucler volá po uvolněn…