Jordánsko se snaží zachránit pilota, jehož v Sýrii zajal IS

25.12.2014 14:02

Otec jordánského pilota, který padl v Sýrii do zajetí radikálům z Islámského státu, požádal věznitele svého syna, aby projevili slitování a pilota propustili na svobodu. Požádal také krále Abdalláha II., aby pomohl Maáze Kasásbu osvobodit.

Jordánsko se snaží zachránit pilota, jehož v Sýrii zajal IS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před Úřadem vlády se setkali příznivci i odpůrci přijmutí syrských uprchlíků do ČR. Demonstrace se obešla bez vážnějších incidentů

Kasásbaovo letadlo spadlo při středečním náletu na pozice IS v syrské provincii Rakka a IS později zveřejnil snímky, na nichž jeho bojovníci vyvádějí z vody spoutaného a zjevně vyděšeného Jordánce oděného pouze do košile.

Kasásba se nedávno oženil a jeho otec Júsuf požádal radikály o slitování. Doufám, že bůh do jejich srdcí vloží soucit a že syna propustí," citoval ho jordánský server Sarája. S rodinou se prý telefonicky spojilo velení armády a ujistilo, že usiluje o záchranu pilotova života a že v tom pomáhá také král.

Jordánský list Ghad dnes napsal, že se Abdalláh s rodinou sešel a slíbil, že udělá vše, co je v jeho silách, aby pilota zachránil.

Zpráva o zajetí pilota vyvolala rozruch i v OSN

Jordánsko je součástí mezinárodní koalice, která útočí na IS v Sýrii. Kasásba je první pilot této koalice, který se nad územím IS zřítil. Radikálové tvrdí, že letadlo sestřelili, ale USA, jež koaliční operace vedou, to vylučují. Syrská exilová opozice se domnívá, že letadlo bylo sestřeleno, a to buď protiletadlovou raketou ruské výroby, nebo kulometem. IS prý stále oblast prohledává a pátrá po druhém pilotovi.

Zpráva o zajetí jordánského pilota vyvolala rozruch i v OSN a znepokojení projevil generální tajemník organizace Pan Ki-mun.

Na Twitteru se začaly objevovat spekulace o vyjednávání a podle některých informací je Jordánsko ochotné za Kasásbu propustit několik vězněných radikálů. Analytici vylučují, že by incident odradil Ammán od další účasti na bojích proti IS.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr, čtk

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Zodpovědnost

Dobrý den, napadlo vás, že to, že jste nepřekročil 20% není Vaše vina, že Vy jste proto udělal maximum, ale víc lidí Vás nevolilo jen kvůli ANO? Vždyť i politici z jiných stran Vás chválí, ale kvůli značnce s Vámi nechtějí jít do koalice? Neuvažujete o změne strany?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala by ho měl poslat do... Síkela pod palbou. „Neotvírejte složenky,“ padlo raději doporučení

17:56 Fiala by ho měl poslat do... Síkela pod palbou. „Neotvírejte složenky,“ padlo raději doporučení

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela nejdříve v neděli, tedy den po volbách, v pořadu Otázky Václ…