Jourová bojuje za pravdu. Krize prý zneužilo Rusko s Čínou, zaznělo na ČT. Přijdou opatření. A je tu úder vůči Facebooku

01.07.2020 15:21

Sociální sítě čelí tlaku jak z míst Evropské unie, tak ze strany firem. Důvodem je údajně nedostatečná regulace nenávistných projevů a dezinformací. „Podle Evropské komise během koronavirové krize miliony falešných nebo záměrně zavádějících zpráv přicházely hlavně z Ruska a Číny. Objevují se cílené snahy o zpochybnění Evropy řešit celou krizi nebo záměrně zpochybňují třeba očkování,“ zaznělo v reportáži na ČT24. Evropská unie se rozhodla tvrdě bojovat proti dezinformacím.

Jourová bojuje za pravdu. Krize prý zneužilo Rusko s Čínou, zaznělo na ČT. Přijdou opatření. A je tu úder vůči Facebooku
Foto: Twitter.profil Von der Leyenové
Popisek: Ursula von der Leyen, předsedkyně Evropské komise
reklama

Podle Evropské komise čelila Evropská unie během koronavirové krize spoustě dezinformací na sociálních sítích. „Evropská komise chce tvrdě bojovat proti dezinformacím, které během koronavirové krize zaplavily nejen sociální sítě. Podle jejich statistik se takových lží a nepravd objevilo na sedm milionů. Především z Ruska a Číny. Unie ale sama přiznává, že půjde o těžký boj,“ zněl začátek reportáže z Událostí 23. června. Dále následovalo několik humanistických citátů Václava Havla, které jsou rozmístěny napříč Bruselem. „Citátů, které na různých prostranstvích či domech mají podle českého centra jediný cíl: je to takový náš příspěvek k diskusi o tom, na jakých hodnotách chceme stavět svět po koronavirové krizi,“ řekla Jitka Pánek Jurková, ředitelka Českého centra v Bruselu.

Celá reportáž ZDE:

Anketa

Má Zeman pravdu, že heslo ,,Black Lives Matter" je rasistické?

98%
2%
hlasovalo: 33035 lidí

Podle Věry Jourové, české eurokomisařky, to byla pravda, co bylo koronavirovou krizí otřeseno. „Asi bychom se neměli bát, že na pravdě opravdu záleží a nejenom v době, kdy máme zdravotní ohrožení, a že bychom se měli vrátit zpátky k uznání toho, že fakta patří všem,“ řekla Jourová. „Podle Evropské komise během koronavirové krize miliony falešných nebo záměrně zavádějících zpráv přicházely hlavně z Ruska a Číny. Objevují se cílené snahy o zpochybnění Evropy řešit celou krizi nebo záměrně zpochybňují třeba očkování,“ pokračovala reportáž. „V době koronaviru může dezinformace zabíjet,“ řekl Josep Borrell, šéf unijní diplomacie. „Evropská unie v této souvislosti mluví dokonce o infodemii, tedy informační pandemii, a chce tlačit na sociální sítě, aby podobné nepravdy tvrdě potlačovaly. Jenže EU si sama uvědomuje, že je velice těžké bojovat s něčím takovým, jako je lež,“ řekl reportér. „Je to velice těžké ji vyvracet v momentu, kdy ten, kdo ji vyrobí, ji okamžitě rozprskne do milionů domácností,“ dodala Jourová. Podle Evropské komise je tedy třeba pracovat na informační vzdělanosti veřejnosti.

Evropská unie kvůli boji s dezinformacemi založila Evropské středisko pro kontrolu digitálních médií (EDMO), jehož úkolem by měla být kontrola faktů. Zde by měli být zaměstnaní akademičtí pracovníci. Ten spustil svoji činnost prvního června, jak informoval například server Euractiv. EDMO bude zkoumat důvody falešných zpráv, jakož i techniky a metody používané v on-line dezinformacích, prostřednictvím cíleného výzkumu.

„U on-line platforem, jako jsou Facebook a Twitter, budeme pracovat na tom, abychom výzkumníkům zajistili bezpečný přístup k datovým souborům relevantním pro výzkum,“ řekl Renaud Dehousse, prezident Evropského univerzitního institutu. Uživatelé budou mít přístup k zabezpečené platformě EDMO, aby mohli zkontrolovat fakta a spolupracovat s ostatními uživateli, dodal Dehousse.

„Poskytneme také materiály pro odborníky v oblasti mediální výchovy, učitele a občany, abychom zvýšili povědomí o on-line dezinformacích, jejichž význam byl znovu prokázán výbuchem fake news souvisejících s epidemií COVID-19,“ uzavřel Dehousse.

V úterý též vyšel na stránkách Evropské komise článek, který informoval o tom, že EDMO vstoupilo do druhé fáze, kdy má vybudovat národní a mezinárodní střediska. Tato fáze bude financována devíti miliony eur. 

Kromě tlaku ze strany národních nebo nadnárodních struktur čelí sociální sítě i tlaku společností. Podle článku na Novinkách velké značky podpoří bojkot sociálních sítí, a to z důvodu, že největší sociální síť na světě údajně dostatečně nebojuje proti projevům nenávisti v on-line světě.

Anketa

Chtěli byste, aby se EU změnila ve federaci států?

5%
95%
hlasovalo: 13203 lidí

Podle průzkumů Světové federace reklamních zadavatelů WFA má bojkot firem zasáhnout prakticky všechny velké sociální sítě. „Kvůli nedostatečné regulaci nenávistných projevů téměř třetina velkých světových značek totiž nebude kupovat reklamu na žádných sociálních platformách. Průzkum dále ukázal, že 41 procent dotázaných manažerů z předních světových společností teprve přemýšlí, jak na současnou situaci zareagovat – tedy zda inzerci stáhnout, či nikoliv. Pouze minoritní část společností tedy reklamu na Facebooku a dalších sítích nechá,“ psaly Novinky.

Hlavními organizátory bojkotu, kteří oslovují jednotlivé společnosti, jsou iniciativy Zastavme nenávist pro zisk či Liga proti hanobení. Podle agentury Bloomberg již nyní přišel Facebook na zastavení reklam o více než 167 miliard korun. Organizátoři protestů prý chtějí docílit bojkotu nejen v USA, ale i v Evropě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: tle

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

19:45 Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Hynek Kmoníček, český velvyslanec v USA. Kam …