Jourová se pochlubila: Máme dohodu s EK na čerpání 600 miliard eur

27.8.2014 4:47 odp.

Evropská komise a Česká republika spolu uzavřely dohodu o partnerství. Díky tomu bude moci ČR čerpat přibližně 600 miliard korun z evropských fondů politiky soudržnosti, a to do roku 2020. Navíc získá dalších 55 miliard na rozvoj venkova a 800 milionů na rybolov.

Jourová se pochlubila: Máme dohodu s EK na čerpání 600 miliard eur
Foto: Hans Štembera
Popisek: Euro, ilustrační foto

„Jde o dokument, který nám dává možnost vyčerpat do roku 2020 takřka 600 miliard korun z evropských fondů na projekty podporující prosperitu a konkurenceschopnost Česka," uvedla na tiskové konferenci ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová. Podle ní je teď potřeba hlavně diskutovat o jednotlivých operačních programech a nastavit je na míru České republice.

„Je to základní stavební kámen, ze kterého se odvíjí programy a konkrétní výzvy, které budou vypisovány už v roce 2015," doplnil ministryni její náměstek Daniel Braun. Podle něj se bude celkově financovat méně, ale zvýší se efektivita. Systém by měl být jednodušší a účinnější.

Česko poslalo Evropské komisi návrhy operačních programů 17. července, podle Jourové nyní probíhají jednání. Stát si stanovil osm priorit, nejvíce peněz by mělo jít na dopravní infrastrukturu, a to přes šest miliard eur.

V říjnu se pak spustí kampaň, která bude informovat případné žadatele, na jaké projekty mohou získat peníze. „Aby Česká republika nepřišla o stavební sezonu 2015 a naplno tak využila peníze z Evropské unie," dodala Jourová. Na přelomu října a listopadu se v Praze a dalších sedmi krajských městech uskuteční speciální konference. „Cílem konferencí je představit možnosti nového programového období a upozornit na hlavní změny oproti současnému programovému období 2007-2013," uvedla ministryně.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátoři zavětřili možnost sesadit demokraticky zvoleného prezidenta... Kauza „sabotáž“ a Zemanovy další kroky

12:01 Senátoři zavětřili možnost sesadit demokraticky zvoleného prezidenta... Kauza „sabotáž“ a Zemanovy další kroky

Prezident Miloš Zeman byl hostem Partie na CNN Prima News, kde mimo jiné hovořil o vládě Petra Fialy…