„Jde o hodně, protože ta jednání trvají už dlouho a je třeba dospět k nějakému,“ poznamenala eurokomisařka. Nová komise se ujala funkce na počátku měsíce. Jourová je v ní odpovědná za oblasti spravedlnosti, ochrany spotřebitelů a rovnost žen a mužů. Evropská komise diskutuje se Spojenými státy o způsobech, jak je nakládáno s daty občanů EU na serverech firem, jako je Google nebo Apple. V loňském roce vyšlo najevo, že americká tajná služba NSA měla přístup k internetové a telefonické komunikaci nejen milionů Evropanů, ale údajně i evropských státníků, včetně kancléřky Angely Merkelové.
Komisařka se jede zeptat
Jourové předchůdkyně ve funkci eurokomisařky pro spravedlnost Viviane Redingová už před rokem představila 13 konkrétních návrhů změn pravidel, na jejichž základě nyní americké společnosti u amerických úřadů dobrovolně deklarují, že jsou jejich systémy v souladu s evropským právem, a tedy „bezpečným přístavem“ pro data z EU. Nyní je v systému podle jejich amerických webových stránek registrováno celkem 4 863 firem.
„Já se v podstatě jedu zeptat na to, jaký to dostalo pokrok,“ poznamenala Jourová. Domnívá se, že po jednáních, plánovaných na polovinu příštího týdne, bude muset Evropská komise brzy zaujmout stanovisko, jak s problematikou dál naložit. Podle české eurokomisařky je nyní „dobrá perspektiva“ u 11 ze 13 návrhů Redingové. Dva zbývající se týkají různých výjimek a stále se o nich diskutuje.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp