Poslanec Evropského parlamentu Miroslav Poche hned v úvodu uvedl, že tomu, že se Italové odvrátili od tradičních stran, se příliš nediví, takovému vývoji zde už prý nasvědčovala i předešlá vláda. „Předešlým vládám se nepodařilo především vrátit zpátky ekonomický růst, který v Itálii byl před deseti lety, a především jih Itálie je proto velmi frustrovaný,“ upřesnil europoslanec, který je přesvědčen, že proto voliči vyměnili středolevou stranu za Hnutí pěti hvězd.
„Musím dodat, že Hnutí pěti hvězd není úplně extrémní a populistická strana,“ dodal s tím, že pokud by ji měl přirovnat k českému Parlamentu, je to něco mezi Piráty, komunisty a Matějem Stropnickým. Pro italského prezidenta bude nyní podle Pocheho složité sehrát úlohu, aby vznikla v tak složité době v Itálii nějaká vláda. „Itálie má historicky velkou zkušenost s úřednickými vládami a celý ten systém napomáhá k velmi nestabilnímu vládnutí,“ uvedl Poche, podle kterého tato rétorika pomalu opadá. „Je to vidět v těch jednotlivých vyjádřeních šéfů stran, že by po nějakém dlouhém jednání mohla vzniknout vláda právě Hnutí pěti hvězd a například středolevicové demokratické strany,“ míní.
Hnutí pěti hvězd totiž podle europoslance není příliš euroskeptické, ale spíše útočí na EU z levicových pozic, a ne z těch nacionálních nebo protievropských. Šéf Hnutí pěti hvězd Luigi Di Maio sliboval během kampaně mnohé od zvýšení minimální mzdy přes základní příjem až po snižování daní, podle názoru Pocheho všechny tyto nápady bude pro italskou vládu problematické splnit. „Některé analytické servery tyto sliby, aby mohly být splněny, spočítaly na mnoho bilionů eur a při zadlužení Itálie je to téměř nemožné,“ řekl Poche.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab