Jsem stále optimista, řekl školský odborář Dobšík na Kalouskovo ne

11.08.2011 13:02

Školští odboráři u ministra financí nevybojovali peníze pro nepedagogické pracovníky. Dnešní jednání tak selhalo. Podle informací Českého rozhlasu Miroslav Kalousek oznámil, že peníze na zvýšení platů nepedagogických pracovníků se budou muset najít uvnitř resortu. Šéf školských odborářů František Dobšík ovšem pro rozhlas zmínil, že je stále optimistou.

Jsem stále optimista, řekl školský odborář Dobšík na Kalouskovo ne

Kvůli platům se mají dnes školští odboráři sejít ještě s ministrem školství Josefem Dobešem. Ten přitom prozradil, že se kvůli platům nepedagogických pracovníků sejde v pondělí právě s ministrem financí Kalouskem. chce požádat vládu o miliardu a půl navíc poté, co slíbil přidat učitelům v roce 2012 čtyři miliardy.

„Pan ministr financí očekává, že pan ministr školství přijde na jednání s takovým rozkladem, kde se ty peníze rozkryjí. Teď se bude intenzivně jednat a věřím tomu, že se nebude muset sahat na platy nepedagogických pracovníků," informoval však v naději šéf školských odborářů František Dobšík.

Zopakoval, že pro odbory je nepřijatelné, aby Dobeš sáhl na platy školníků a kuchařek. Pokud to udělá, hrozí protesty.

„Uvidíme, co řekne ministerstvo školství, a pak to bude případně na premiérovi, nebo na vládě jako celku. Protože ten závazek vůči pedagogům je vládním závazkem, nejenom závazkem ministra školství. Sahat na platy těm, kteří berou de facto jako jedni z nejméně v tomto státě, by bylo fakt asociální," upozornil v rozhovoru pro rozhlas Dobšík.

Dobeš chce vyházet lidi a dát méně na investice

Ministr Dobeš již ráno pro Radiožurnál poznamenal, že bude hledat i další možnosti, kde ušetřit - výrazným zeštíhlením byrokracie ministerstva, omezením investic nebo podpory vysokých škol.

„Mnohem dramatičtější bude propuštění 23 procent z asi 380 úředníků na ministerstvu, abych ušetřil velké peníze. Škrtnu 200 milionů z peněz na dětské domovy a nechám tam jen 100 milionů na havárie. Nebude ani 85 milionů na balíček pro prvňáčky, škrtáme podporu mládeže a také vysoké školy - tam chybí 1 miliarda na excelenci, která měla podpořit excelentní školy a nastartovat proreformní směr ve vysokých školách," upozornil v Ranním interview Radiožurnálu.

Čtěte:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: olb

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nevytiskli jim 2 miliony kusů novin proti Babišovi. A teď přišel řev

11:35 Nevytiskli jim 2 miliony kusů novin proti Babišovi. A teď přišel řev

Šéfredaktor serveru Forum24.cz Pavel Šafr chtěl před volbami rozeslat lidem miliony výtisků svých no…