Jsme Evropany druhé kategorie. A můžeme si za to sami. Luboš Palata říká proč

23.04.2019 21:12

Publicista Luboš Palata se v textu pro Český rozhlas zamýšlí nad evropským bojem o dvojí kvalitu potravin. Proti tomuto boji prý vůbec nic nemá. Domnívá se však, že máme mnohem větší problém. Jako Češi se totiž spokojíme s horší kvalitou demokracie a s horší kvalitou právního státu i s horšími mzdami než občané žijící na Západ od nás. A je to jen naše chyba. Za to podle Palaty EU nemůže.

Jsme Evropany druhé kategorie. A můžeme si za to sami. Luboš Palata říká proč
Foto: hns
Popisek: Ilustrační koláž

Palatovi se zdá, že se z tématu dvojí kvality potravin stal v podstatě fetiš. Nevidí nic špatného na tom, aby Češi jedli stejně kvalitní potraviny jako Němci, ale o to víc nechápe, proč se Češi spokojí s horší kvalitou demokracie, než mají např. Němci.

„Víc než dvojí kvalita potravin mi vadí dvojí kvalita demokracie, právního státu, veřejnoprávních médií. Vadí mi, že místo toho, abychom se proti něčemu takovému jako Češi postavili, tak to bez mrknutí oka tolerujeme a orbánovskou suverénní nedemokracii dokonce hájíme proti západoevropským snahám zjednat nápravu,“ uvedl Palata.

„Vadí mi dvojí kvalita politické kultury, že premiér, který je trestně stíhán za závažný trestný čin, za který hrozí mnohaletý nepodmíněný trest, dál zůstává premiérem. A 30 procent voličů je mu ochotných znovu hodit hlas. Věc na západ od nás nepředstavitelná, mnohem více nepředstavitelná než trochu víc strouhanky v rybích prstech,“ pokračoval publicista.

Stejně tak mu prý vadí, že naše ekonomika šlape, už se pohybuje přibližně na průměru Evropské unie, ale naše platy jsou někde na třetině tohoto průměru. Stejně tak nechápe, proč jsou lidé v Česku nuceni pracovat v rámci tzv. švarcsystému bez nároku na dovolenou a zaměstnaneckou právní ochranu.

Toto všechno z nás podle Palaty činí občany EU druhé kategorie mnohem víc než rozdílná kvalita potravin v České republice a v Německu.

Nemůže za to však Evropská unie, mohou si za to Češi sami. „Jenže když se podíváme na příčiny, proč Evropany druhé kategorie jsme, nejsou v Evropské unii, která nám naopak v dohánění Evropanů první kategorie hodně pomáhá, ale v nás. V tom, jak to vypadá u nás doma, co všechno si necháme líbit, co všechno nám je jedno, co nechceme nebo nedokážeme změnit,“ napsal na závěr Palata.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Demokracie dostává na frak. Jaroslav Bašta o tom, jak se vyrábějí kauzy pár dní před volbami, aby se nestihlo reagovat

7:14 Demokracie dostává na frak. Jaroslav Bašta o tom, jak se vyrábějí kauzy pár dní před volbami, aby se nestihlo reagovat

Někdejší diplomat v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta se věnoval v komentáři pro Prvnízprávy.cz rak…