Jsme připraveni řešit situaci volyňských Čechů na Ukrajině, ujišťuje Hamáček

19.03.2014 19:14

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je připraven pověřit ministry vnitra a zahraničí, aby řešili situaci volyňských Čechů na Ukrajině, ohrožované eskalací konfliktu s Ruskem. Po středečním setkání s předsedkyní Spolku volyňských Čechů v Žitomirské oblasti Emou Snidevyčovou to novinářům řekl předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Ministerstvo vnitra potvrdilo, že je volyňským Čechům připraveno pomoci, pokud se ocitnou v ohrožení.

Jsme připraveni řešit situaci volyňských Čechů na Ukrajině, ujišťuje Hamáček
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Hamáček, předseda poslanecké sněmovny

Současná situace české menšiny na Ukrajině je podle Jana Hamáčka složitá a vyžaduje rychlé řešení. Souhlasí s tím i Ema Snidevyčová, která se obrátila na české představitele s prosbou o pomoc s přesídlením zhruba 40 rodin volyňských Čechů zpět do původní vlasti.

„Pan premiér je připraven pověřit pana ministra vnitra, popřípadě pana ministra zahraničních věcí, aby se tou věcí zabývali a připravili návrh nějakého konkrétního řešení, jak by Česká republika měla našim krajanům na Ukrajině pomoci," uvedl Hamáček. Dodal, že Bohuslavu Sobotkovi tento postup po schůzce se Snidevyčovou sám doporučí.

Jan Hamáček

  • ČSSD
  • Pověřen vedením ministerstva zahraničních věcí
  • 1. místopředseda vlády

„V případě, že jsou čeští krajané na Ukrajině v ohrožení, jsme připraveni využít všech zkušeností z minulosti a spolu s Ministerstvem zahraničních věcí a dalšími resorty poskytnout volyňským Čechům v nouzi pomoc. Věřím, že v případě potřeby vláda na tuto pomoc vyčlení i adekvátní finanční prostředky. V tuto chvíli jsme připraveni udělovat českým krajanům povolení k trvalému pobytu na území ČR," sdělilo Ministerstvo vnitra.

Podle Hamáčka je situace volyňských Čechů velmi složitá a české úřady by se jí měly určitě věnovat. „Já bych stál o to, aby návrh řešení přišel co nejdříve, a věřím, že stejný názor bude mít i pan premiér," poznamenal šéf sněmovny. „Já panu premiérovi řeknu, že podle mého názoru situace nesnese dlouhého odkladu a měla by být řešena v řádu dní," zdůraznil.

Hamáček je přesvědčen o tom, že je v silách Česka nabídnout českým krajanům repatriaci. „Pokud Česká republika vyčlenila 50 milionů korun na podporu projektů nevládních organizací na Ukrajině, tak by bylo vhodné najít podobnou částku v rozpočtu a pomoci našim krajanům," připomněl Hamáček částku, kterou na pomoc Ukrajině nedávno schválila vláda.

Na Ukrajině žije asi 20.000 Čechů. Spolek volyňských Čechů v Žitomirské oblasti se v minulých dnech obrátil na české představitele s žádostí o pomoc pro asi 40 rodin, které by se chtěly vrátit do původní vlasti. „Situace na Ukrajině je taková, že my se bojíme o svůj život, o svoje rodiny a svoje syny. Situace se každý den horší a tlačí nás, abychom prosili české lidi, aby nás vzali zase domů," uvedla Snidevyčová.

Podle ní se na Ukrajině zvýšila kriminalita potom, co příslušníci policie odešli chránit hranice. „Když se něco stane, není se na koho obrátit. Objevují se banditi, kteří říkají 'My jsme domobrana', policie nefunguje," vylíčila Snidevyčová situaci v zemi. „Každý den se situace zhoršuje, nelze očekávat nic dobrého," dodala.

Volyňští Češi žijí na západě Ukrajiny, kde situaci kontroluje současná prozápadní vláda v Kyjevě. Ministerstvo zahraničí už v úterý uvedlo, že české zastupitelské úřady na Ukrajině nemají informace o tom, které konkrétní rodiny či občané se cítí ohroženi aktuálním vývojem v zemi. Ministerstvo je ale připraveno reagovat na případný zvýšený nárůst žádostí o potvrzení příslušnosti ke krajanské komunitě, na jehož základě budou tito krajané moci přesídlit do Česka. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pan, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To, co se děje v Brně, je strašné! Vstup do politiky oznámil právník, který se nebojí říkat, co si myslí. A hned přidal několik pikantností

17:05 To, co se děje v Brně, je strašné! Vstup do politiky oznámil právník, který se nebojí říkat, co si myslí. A hned přidal několik pikantností

Právník Tomáš Tyl se rozhodl vstoupit do světa aktivní politiky. Kromě toho, že chce měnit pořádky v…