Jsme v mlze, říká ministr spravedlnosti za ANO Pelikán. Protože...

3. 11. 2015 19:53

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO) vyhověl rozkladu odvolaného šéfa Vězeňské služby Petra Dohnala, který napadl rozhodnutí ohledně svého přeřazení do záloh. Pelikán to dnes řekl ČTK s tím, že se podřídil názoru rozkladové komise. Služební poměr Dohnala tak trvá a situace se podle ministra dostala zpátky do stavu, se kterým zákon nepočítá.

Jsme v mlze, říká ministr spravedlnosti za ANO Pelikán. Protože...
Foto: Archiv
Popisek: Věznice - ilustrační foto
reklama

Zda by rozhodnutí mohlo mít vliv na případnou Dohnalovu kandidaturu na post šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), není podle ministra jasné. Dohnal krok přivítal. Dohnala odvolala z funkce bývalá ministryně Helena Válková (ANO) počátkem dubna 2014. Zdůvodnila to ztrátou důvěry a údajnými problémy v hospodaření bezpečnostního sboru. Ministerstvo pak letos v červnu poslalo odvolaného ředitele do zálohy. Podle Dohnala tím porušilo zákon, když mu nenabídlo jiné místo.

"Zákon o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů s touto situací vůbec nepočítá. Neříká, co se má s tím člověkem stát. Rozhodli jsme se proto postupovat podle nejbližšího ustanovení, které se týká toho, když někdo skončí ve funkci. Pan Dohnal ale v rozkladu argumentoval tím, že jsme použili analogii v jeho neprospěch," popsal původní rozhodnutí ministerstva Pelikán.

Sestavil prý proto komisi z odborníků na danou problematiku a ti dospěli k závěru, že má Dohnal pravdu. "Podřídil jsem se jejich názoru, protože to jsou lidi, kterým věřím," vysvětlil ministr.

Rozhodnutí však podle něj neznamená prakticky nic, a to proto, že Dohnal sice nyní není v zálohách, ale opět se ocitl v zákonem nepředvídané situaci. "Dále jsme v mlze," poznamenal Pelikán.

"Rozhodnutí o zařazení do záloh bylo vážným porušením zákona, proto si cením toho, že ministr Pelikán toto rozhodnutí jako nezákonné zrušil. Mrzí mě však, že již více než rok jsou vůči mé osobě opakovaně vydávána různá nezákonná rozhodnutí, proti kterým se musím bránit," napsal ČTK Dohnal. Otázku, zda může mít úspěšný rozklad nějaký vliv při jeho rozhodování, zda se bude ucházet o uvolněné místo šéfa GIBS, ponechal bez odpovědi.

Tiskový odbor ministerstva doplnil, že služební poměr generála Dohnala na základě ministrova rozhodnutí neskončil a "o dalším řešení otázky jeho služebního poměru je oprávněn rozhodovat generální ředitel Vězeňské služby", tedy Dohnalův nástupce Pavel Ondrášek. Ten také musí dořešit otázku rozdílu vzniklého zkrácením služebního příjmu za dobu zařazení do zálohy. Ministr Dohnalovi přiznal 2000 korun jako náhradu nákladů řízení.

Proti svému odvolání z funkce generálního ředitele Vězeňské služby podal Dohnal letos v září správní žalobu, která směřuje jak proti ministerstvu spravedlnosti, tak proti Pelikánovi jako šéfovi resortu. Tvrdí, že rozhodnutí bylo nezákonné, a požádal pražský městský soud o přednostní projednání věci. Soud zatím datum jednání nestanovil. Pokud by Dohnal s žalobou uspěl, měla by Vězeňská služba dva šéfy - podobně jako před časem policejní sbor.

O volnou pozici ředitele GIBS se budou moci jako první ucházet vysocí představitelé bezpečnostních sborů, kteří jsou zařazeni v 11. platové třídě. Do této kategorie spadají čelní představitelé policie, hasičského sboru, celní správy, Vězeňské služby, Bezpečnostní informační služby, Úřadu pro zahraniční styky a informace či samotné GIBS.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Já můžu říkat, co si myslím, protože nikam nekandiduju...“ Xaver měl u Soukupa „zlou“ myšlenku

20:50 „Já můžu říkat, co si myslím, protože nikam nekandiduju...“ Xaver měl u Soukupa „zlou“ myšlenku

Koronavirus a opatření nařízená vládou – to bylo tématem čtvrtečního pořadu moderátora Jaromíra Souk…