Jsou černí, no a co?! Docent hájí mistry světa z Francie

18.07.2018 14:05

Publicista Michael Kroh se vrátil k fotbalovému šampionátu v Rusku a úvahám o tom, že fotbalový turnaj vlastně vyhráli migranti.

Jsou černí, no a co?! Docent hájí mistry světa z Francie
Foto: worldwide.com
Popisek: Fotbal, ilustrační foto

Hned v úvodu svého textu docent Kroh ocenil skvělé výkony fotbalistů Francie, Chorvatska, Belgie i Anglie, čtyř nejsilnějších týmů letošního roku. Má prý jisté pochopení i pro vtípky kolující na sociálních sítích na účet vítězné Francie. Panu docentovi se však nelíbí rasistický podtón některých žertů. Nejhorší jsou prý vtípky o tom, že fotbalový šampionát vlastně vyhráli uprchlíci a migranti.

„Většina francouzských reprezentantů má sice kořeny ve frankofonní Africe, ale o uprchlíky se nejedná a s migranty na děravých bárkách ve Středozemním moři mají pramálo společného. S jednou výjimkou, barvou pleti. Jsou černí, no a co? Podstatné ovšem je, že se cítí být Francouzi, myslí jako Francouzi, jednají jako Francouzi a Marseillaisu zpívají s nemenším nadšením než jejich bílý prezident. Většina se ve Francii už narodila. Nezapomínejme také, že Francie má i svá zámořská území, obývaná občany tmavé pleti. Ty byste krutě urazili, kdybyste je nepovažovali za Francouze. Ostatně jeden z nich, Lilian Thuram, rozhodl svými góly finále v roce 1998, kdy Francie šampionát také vyhrála,“ zdůraznil Michael Kroh na svém blogu.

A pak je tu prý ještě jeden rozdíl mezi migranty, kteří chtějí něco dokázat, a lidmi, kteří utíkají v gumových člunech především proto, aby čerpali dávky z evropských sociálních systémů. První skupina se chce začlenit do společnosti, něco se naučit, v něčem vyniknout a pomoct své nové zemi, když už museli ze staré vlasti uprchnout, např. kvůli pronásledování.

„Oproti tomu migrace organizovaná pašeráckými gangy je nelegální a měla by být tvrdě potírána bez ohledu na subjektivní pocity jednotlivců, mezi nimiž mohou být i ti, kteří před něčím skutečně utíkají. V tom případě je přece spousta legálních možností, jak požádat o ochranu, například na konzulátě příslušné země, a odcestovat zcela legálně a bezpečně. Naštěstí se v některých zemích změnila po volbách vláda a noví ministři v otázce nelegální migrace přitvrdili. Generace politiků, u nichž se může projevovat špatné svědomí z rozbití funkčních států na severu Afriky či Blízkém východě, pomalu odchází ze scény. Nelegální migrace se sníží ve chvíli, když se začnou zabavovat lodě, nuceně likvidovat dopravci převážející spolu s mraženými potravinami i migranty a organizátoři skončí v celách a následně před soudem. Poněkud nerozumím, proč se mají v Libyi či jinde nákladně budovat hotspoty pro posuzování oprávněnosti žádostí o azyl, když všude existují konzuláty zemí EU, na které se mohou potenciální migranti obrátit. Spíše by mělo jít o personální posílení těchto úřadů,“ zdůraznil Kroh.

Uprchlickou krizi podle autora nevyřeší ani rasistické vtipy či urážky, ani „sluníčkářství“. Podle pana docenta bude stačit, když všichni budou dodržovat existující zákony a budou pomáhat v zemích, které mají problémy, aby z nich jejich obyvatelé neprchali. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tohle je nátlak Bruselu na české volby, paní Jourová?! Petr Žantovský se zhrozil nad slovy eurokomisařky

7:30 Tohle je nátlak Bruselu na české volby, paní Jourová?! Petr Žantovský se zhrozil nad slovy eurokomisařky

TÝDEN V MÉDIÍCH Pořádně vedle šlápla eurokomisařka Věra Jourová svým vyjádřením k volbám, které čeka…