Jste nepřátelská země, vzkázali Čechům Rusové. Kulhánek zpět poslal varování. Zaštítil se i EU

14.05.2021 20:13

USA a Česko se dostaly na aktuální seznam nepřátelských zemí Ruské federace. Její vláda jej schválila dnes. Kromě těchto dvou zemí na seznamu žádné další nejsou. České Ministerstvo zahraničních věcí v reakci na tento seznam uvedlo, že rozhodnutí Ruska a jeho dopady analyzuje. Píše to server Novinky.cz.

Jste nepřátelská země, vzkázali Čechům Rusové. Kulhánek zpět poslal varování. Zaštítil se i EU
Foto: Archiv MZV
Popisek: Černínský palác, sídlo Ministerstva zahraničních věcí
reklama

Ruská vláda tento seznam sestavila na základě prezidentského dekretu „O aplikaci protiopatření na nepřátelské akce jiných států“, jenž hlava státu Vladimir Putin podepsala 23. dubna tohoto roku. Tento dekret reagoval na sérii vyhošťování diplomatů z Česka, USA i Polska.

Na seznam nepřátelských zemí se však dostaly jen USA a Česko, píše server iDnes.cz. S Českem je Rusko „na nože“ kvůli vrbětické kauze a obvinění dvou ruských tajných agentů, že by měli stát za útokem na muniční sklady. Následně si obě země – Česko i Rusko – vzájemně vyhostily desítky diplomatů a dalších zaměstnanců svých ambasád. 

Spor mezi Ruskem a USA panuje delší dobu. Spojené státy zavedly proti Rusku nové sankce a zároveň vyhostily diplomaty pracující na ruském velvyslanectví ve Washingtonu. Důvod? Údajné ruské vměšování do loňských amerických prezidentských voleb.

Česká republika v reakci na seznam uvedla, že jde o další krok k eskalaci vztahů s ČR i EU.  „Považujeme tento postup Ruské federace za další krok k eskalaci vztahů nejen s ČR, ale i EU jako takovou a jejími spojenci,“ nechala se slyšet česká diplomacie a zároveň připomněla to, že krok Ruska je v rozporu s Vídeňskou úmluvou o diplomatických stycích. Ruský kabinet totiž stanovil USA i Česku, kolik ruských zaměstnanců mohou zaměstnat. V Česku tak bude moci být v rámci diplomatické mise jen 19 pracovníků.

„Je nám líto, že Rusko volí cestu konfrontace k vlastní škodě, neboť takovéto opatření bude mít nepřímo vliv i na případný rozvoj kontaktů mezi obyčejnými občany, pro turismus či rozvoj obchodních vztahů,“ dodalo, jak uvádí server Novinky.cz, ministerstvo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Ani za 50 tisíc dolarů bych se nenechal zabít.” Afghánistán: Generál Šándor natvrdo

4:39 ,,Ani za 50 tisíc dolarů bych se nenechal zabít.” Afghánistán: Generál Šándor natvrdo

„Nesouhlasím s názorem pana prezidenta, ke kterému se teď přidává premiér Babiš a někteří další poli…