Jste proti lidem. Podvolili jste se. Klaus sejmul Fialovu vládu

28.10.2021 12:22

U příležitosti oslav 103. výročí samostatného Československa promluvil bývalý prezident Václav Klaus. Uvedl, že „drtivá většina“ nelituje vzniku Československa a jeho vznik je stále inspirací. „Dnes však čelíme dalším hrozbám,“ řekl a opřel se do bojovníků proti změně klimatu, kterým jde prý jen o jedno – převzít moc. A přepisují historii. Vznikající vláda podle něho těmto lidem nebude čelit. „Nemají odvahu se jim postavit, dávají přednost podvolení se jim,“ řekl. Podle něj chce mlčící většina něco jiného.

Jste proti lidem. Podvolili jste se. Klaus sejmul Fialovu vládu
Foto: repro CNN Prima News, tan
Popisek: Projev Václava Klause u příležitosti 103. výročí samostatnosti Československa

Anketa

Litujete rozpadu Československa? (Ptáme se od 28. října 2021)

73%
21%
hlasovalo: 27045 lidí
Podle Klause se výročí vzniku republiky stává opět aktuálním, ale v jiném významu. Připomenul, že 28. října 1918 byla obnovena suverenita a založena moderní státnost českého národa. „Po třech staletích života v mnohonárodním habsburském soustátí a s cizí nadvládou se naši předkové odvážili chopit správy věcí svých do svých rukou,“ řekl s tím, že Čechy a Slováky k tomu vedla jak zkušenost z první světové války, tak jejich nerovnoprávné postavení v rakousko-uherské monarchii.

Doplnil, že ač 20. století bylo pro mnohé nelehké a tragické, tak drtivá většina nelituje toho, že Československo v tento den započalo svou existenci. „Výročí tohoto činu – a spolu s ním tradice první Československé republiky a její demokratický odkaz – byly a dodnes pro nás zůstávají trvalou inspirací a posilou,“ řekl bývalý prezident.

Varoval, že Česko nemá vyhráno a jsou zde nové hrozby, které vyžadují nové úsilí o zabezpečení budoucnosti a existence našeho státu. „Otázkou je jen a jedině to, budou-li dnes žijící generace schopny takových činů, jaké vykonala v roce 1918 generace tzv. mužů října,“ prohlásil.

Václav Klaus pak vzpomenul na všechny, kdo pro svobodu a samostatnost pracovali a obětovali své úsilí a někdy i život. „Jsme si vědomi, že bez nich by nebylo naší současnosti v podobě, jak ji známe,“ řekl a pochválil Český svaz bojovníků za svobodu, že sdružuje ty, kterým jde o svobodu a starají se o zachování památky a odkazu těch, kdo se o ni zasloužili. „To už je dnes u nás výjimečným postojem,“ pozmanenal.

Bývalý prezident pak mluvil o hrozbách, v neposlední řadě o omezování lidského života kvůli epidemii covidu. „Čelíme pokusům svět, který naši předkové vybojovali a v němž jsme my vyrostli, sociálním inženýrstvím změnit a předělat ho podle představ nové generace ideologů,“ varoval Klaus. Dotyční podle něho mají ambice vládnout světu a skrývají je za boj za záchranu planety či za odstranění diskriminace. „A za další podobné progresivistické cíle, které nejsou cíli našimi,“ pokračoval.

Dotyčným dle Klause vadí právě existence národních států a národů jako takových. „Postupně se jim podařilo ovládnout veřejné mínění celého vyspělého Západu, podřídit si politiku, akademický svět i média. Zejména se jim podařilo ovládnout školství, a tím nebezpečně infikovat naše děti,“ dotkl se bývalý prezident tématu vzdělávání. A jsou to podle něho oni, kdo útočí na to, co představuje 28. říjen a tradice české státnosti.

„Přepisují historii boje za naši svobodu, snaží se z vítězů a skutečných zachránců Evropy a světa po druhé světové válce dělat viníky válečných zločinů, naše vítězství hanobí. A nachází se mezi námi nemálo těch, kteří jsou ochotni jim nejen naslouchat, ale i přitakávat a jejich názory dokonce prosazovat,“ popsal neblahý trend.

Klausem definovaní odpůrci národů pak prý pracují právě skrze mezinárodní instituce, jako je OSN nebo EU. „I v důsledku toho politika Bruselu sleduje jiné cíle, než jakými jsou svoboda, prosperita a zvyšování životní úrovně obyvatel Evropy,“ řekl. Za obětováním blahobytu pro boj se změnou klimatu vidí Klaus jen další pokus získat moc, zmínil také rostoucí inflaci a omezování lidské svobody pod záminkou epidemie.

Dle bývalého prezidenta jsme tedy na křižovatce a opět jde o všechno včetně toho, co symbolizuje 28. říjen. Bohužel si tyto hrozby mnozí neuvědomují, bojují minulé války a podléhají manipulaci ze strany médií, což je prý neodpustitelné. V souvislosti s tím se Klaus dotkl voleb. „Jejich výsledek ovlivnila témata zástupná namísto jasných názorů na klíčové ideové, politické i ekonomické otázky dnešní doby,“ tvrdil.

Vítěz voleb pak podle něho „velmi nepřesvědčivě a nejasně hovoří o změně“, ale nejedná se o změnu Klausem definovaných škodlivých trendů. „Nemají odvahu se jim postavit, dávají přednost podvolení se jim. Změnu si navíc představují úplně jinak než mlčící většina našich spoluobčanů,“ prohlásil.

Že se nekoná tradiční oslava svátku na Pražském hradě kvůli zdravotnímu stavu Miloše Zemana pak považuje za symbolické. „Jako by i tato skutečnost symbolizovala zvláštnosti a rizika doby, v níž se nacházíme,“ pronesl a dodal, že je rád za příležitost pronést alespoň tento projev a připomenout si svátek tímto způsobem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Karel Šebesta

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

19:41 EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

„Kdo za to může? Co nám říkala celý rok Evropská komise? Že když dosáhneme 70 procent proočkování do…