Pačes překvapil hned v počátku této části pořadu dvěma výroky. Jednak tím, že ČEZ pokračuje „v přípravných pracích“ souvisejících s dostavbou jaderné elektrárny Temelín. A pak tím, že příští rok dojde k rozhodnutí, které povede k vypsání tendru na dostavbu Temelína.
Moravec se pak zeptal Bursíka, známého odpůrce jaderné energetiky, zda by nebylo lepší pokračovat v plánech na dostavbu Temelína, když se do nich investovalo sto milionů, a to i kvůli energetické bezpečnosti Česka. Bursík odmítl, že by do přípravy dostavby Temelína bylo investováno jen sto milionů. S odvoláním na zmocněnce vlády pro energetickou bezpečnost Bartošku uvedl, že již v tomto směru byly společností ČEZ proinvestovány dvě miliardy korun. Pačes ale odmítl, že by tato částka byla pravdivá, a trval na sto milionech.
Bursík: Jaderná energetika je absolutně nekonkurenceschopná
Bursík tvrdil, že jaderná energetika je absolutně nekonkurenceschopná. „Ukazuje se, že nelze postavit jadernou elektrárnu za dnešní ceny elektřiny tak, aby se to vyplácelo,“ poznamenal s tím, že ceny elektřiny klesají kontinuálně od poloviny roku 2011. Proto jej mrzí, že dvě Pačesovy komise dospěly k závěru, že je správné stavět další jaderné bloky, ale nevzaly v úvahu ekonomiku.
Pačes argumentoval tím, že ČR by si měla v situaci, kdy je závislá na dovozu ropy a zemního plynu, zachovat alespoň nezávislost ohledně produkce elektřiny. Po roce 2030 prý dojde k ukončení provozu většiny uhelných elektráren a také k ukončení činnosti jaderné elektrárny Dukovany. Pokud by nedošlo k výstavbě nových bloků jaderné elektrárny Temelín, Česko by se stalo závislé na dovozu elektrické energie.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam