Jste třicet let zpátky, chcete tu stavět něco jako telefonní budky, vybafl Bursík na profesora Pačese kvůli Temelínu

08.06.2014 15:19

Zhruba tři čtvrtě hodiny se v neděli odpoledne diskutovalo v Otázkách Václava Moravce o budoucnosti české jaderné energetiky. Občas až poněkud vzrušená diskuse probíhala mezi Moravcem, místopředsedou dozorčí rady společnosti ČEZ Václavem Pačesem a exministrem životního prostředí Martinem Bursíkem. Závěr pořadu byl věnován diskuzi s předsedou Úřadu pro hospodářskou soutěž (ÚOHS) Petrem Rafajem o tom, proč tomuto úřadu trvá v řadě případů rozhodování velmi dlouho.

Jste třicet let zpátky, chcete tu stavět něco jako telefonní budky, vybafl Bursík na profesora Pačese kvůli Temelínu
Foto: Ondřej Vaněk
Popisek: Václav Pačes
reklama

Pačes překvapil hned v počátku této části pořadu dvěma výroky. Jednak tím, že ČEZ pokračuje „v přípravných pracích“ souvisejících s dostavbou jaderné elektrárny Temelín. A pak tím, že příští rok dojde k rozhodnutí, které povede k vypsání tendru na dostavbu Temelína.

Moravec se pak zeptal Bursíka, známého odpůrce jaderné energetiky, zda by nebylo lepší pokračovat v plánech na dostavbu Temelína, když se do nich investovalo sto milionů, a to i kvůli energetické bezpečnosti Česka. Bursík odmítl, že by do přípravy dostavby Temelína bylo investováno jen sto milionů. S odvoláním na zmocněnce vlády pro energetickou bezpečnost Bartošku uvedl, že již v tomto směru byly společností ČEZ proinvestovány dvě miliardy korun. Pačes ale odmítl, že by tato částka byla pravdivá, a trval na sto milionech.

Bursík: Jaderná energetika je absolutně nekonkurenceschopná

Bursík tvrdil, že jaderná energetika je absolutně nekonkurenceschopná. „Ukazuje se, že nelze postavit jadernou elektrárnu za dnešní ceny elektřiny tak, aby se to vyplácelo,“ poznamenal s tím, že ceny elektřiny klesají kontinuálně od poloviny roku 2011. Proto jej mrzí, že dvě Pačesovy komise dospěly k závěru, že je správné stavět další jaderné bloky, ale nevzaly v úvahu ekonomiku.

Pačes argumentoval tím, že ČR by si měla v situaci, kdy je závislá na dovozu ropy a zemního plynu, zachovat alespoň nezávislost ohledně produkce elektřiny. Po roce 2030 prý dojde k ukončení provozu většiny uhelných elektráren a také k ukončení činnosti jaderné elektrárny Dukovany. Pokud by nedošlo k výstavbě nových bloků jaderné elektrárny Temelín, Česko by se stalo závislé na dovozu elektrické energie.

V Temelíně se možná postaví jen jeden blok

Moravec k tomu poznamenal, že „lidé, kteří rozumějí jaderné energetice“, mu řekli, že by bylo lepší nejprve postavit jeden blok, na něm tzv. vychytat mouchy, a pak vypsat výběrové řízení na dostavbu bloku druhého. Takový postup Pačes nevyloučil. Odmítl také Bursíkovu argumentaci, podle které bude cena eletřiny dál klesat. „Jsem si jist, že cena elektřiny poroste, bude po ní hlad,“ uvedl a na argument, že by se vzhledem k cenám elektřiny dostavba Temelína nevyplatila, podotkl, že hlavní akcionář ČEZu (tedy český stát - pozn. PL) má i jiné priority, především energetickou bezpečnost státu.

Bursík odmítl to, že by dostavba jaderné elektrárny Temelín posílila energetickou bezpečnost ČR. Protože 100% paliva pro jaderné elektrárny dovážíme z Ruska, tak ve světle současného dění na Ukrajině to považuje za bezpečnostní riziko. Moravec k tomu namítl, že palivo lze přece dovážet od americké firmy Westinghouse. S tím souhlasil Pačes, podle kterého problémy, které dříve v Temelíně způsobovalo používání paliva od firmy Westinghouse, již byly odstraněny.

Mládek je prý ruským agentem

Bursík také obvinil ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) z toho, že je ruským agentem. Vysvětlil to tím, že právě Mládek plánuje v Bystřici nad Pernštejnem, kde je důl na uran, továrnu na výrobu palivových tyčí pro jaderné elektrárny. Podle Bursíka by investorem takové fabriky byla ruská firma Tvel.

Pačes Bursíkovo tvrzení označil za konspirační teorii, a tedy tomu, že by byl Mládek ruským agentem, nevěří. Pačes poukázal i na další výhodu jaderné energetiky – palivo lze skladovat mnoho let dopředu.

Exministr životního prostředí Pačesovi vyčetl, že v jeho komisích nebyli žádní zahraniční experti. Ti se prý na situaci ohledně budoucnosti jaderné energetiky dívají trochu jinak než jejich čeští kolegové. „Německá politika počítá s tím, že do roku 2020 klesne spotřeba elektřiny o 10%,“ uvedl s tím že posledních osm let u nás spotřeba elektřiny stagnuje, v případě domácností dokonce klesá.

Oba diskutující se shodli na tom, že velký potenciál mají úspory, například výměna starších spotřebičů za nové s nižší spotřebou. Podle Pačese ale výpočty ukázaly, že tyto úspory nemohou nahradit výpadek v produkci elektřiny, ke kterému v ČR dojde po roce 2030, kdy vypadne většina uhelných elektráren a jaderná elektrárna Dukovany.

Pačes prý plánuje telefonní budky

Zatímco Pačes shrnul výsledek práce komise tím, že rozumná cesta, jak po roce 2030 zajistit pro ČR elektřinu, je postavit silný zdroj a nejlépe vychází jaderný zdroj, Bursík vidí budoucnost v tom, že „lidé si budou sami vyrábět elektřinu“. Budoucí vývoj v energetice přirovnal k poslednímu vývoji v oblasti mobilních technologií. „Pan Pačes plánuje nové telefonní budky,“ podotkl a Pačes souhlasil s tím, že dnes už celý svět používá Smartphony. „Vláda ale nemůže říct, že se to bude vyvíjet jako mobilní telefony, ono to nějak dopadne. To nejde,“ namítal mu Pačes

V závěru této části pořadu se Moravec Bursíka zeptal, kdy přesně Bartuška řekl, že příprava tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín stála dvě miliardy, protože jeho kolegové v ČT na žádný takový výrok při hledání v archivech nenarazili. Bursík neurčitě odpověděl, že to bylo v pořadu Události, komentáře a s širokým úsměvem dodal, že přesný čas vysílání sdělí Moravcovi dodatečně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chachá. Jágr utřel Pavla Novotného za urážky. Karlem Gottem

15:04 Chachá. Jágr utřel Pavla Novotného za urážky. Karlem Gottem

Jarda Jágr není zrovna nejostřejší tužka v penále, nechal se v uplynulých dnech slyšet řeporyjský st…