Jste třicet let zpátky, chcete tu stavět něco jako telefonní budky, vybafl Bursík na profesora Pačese kvůli Temelínu

08.06.2014 15:19 | Zprávy

Zhruba tři čtvrtě hodiny se v neděli odpoledne diskutovalo v Otázkách Václava Moravce o budoucnosti české jaderné energetiky. Občas až poněkud vzrušená diskuse probíhala mezi Moravcem, místopředsedou dozorčí rady společnosti ČEZ Václavem Pačesem a exministrem životního prostředí Martinem Bursíkem. Závěr pořadu byl věnován diskuzi s předsedou Úřadu pro hospodářskou soutěž (ÚOHS) Petrem Rafajem o tom, proč tomuto úřadu trvá v řadě případů rozhodování velmi dlouho.

Jste třicet let zpátky, chcete tu stavět něco jako telefonní budky, vybafl Bursík na profesora Pačese kvůli Temelínu
Foto: Ondřej Vaněk
Popisek: Václav Pačes

Pačes překvapil hned v počátku této části pořadu dvěma výroky. Jednak tím, že ČEZ pokračuje „v přípravných pracích“ souvisejících s dostavbou jaderné elektrárny Temelín. A pak tím, že příští rok dojde k rozhodnutí, které povede k vypsání tendru na dostavbu Temelína.

Moravec se pak zeptal Bursíka, známého odpůrce jaderné energetiky, zda by nebylo lepší pokračovat v plánech na dostavbu Temelína, když se do nich investovalo sto milionů, a to i kvůli energetické bezpečnosti Česka. Bursík odmítl, že by do přípravy dostavby Temelína bylo investováno jen sto milionů. S odvoláním na zmocněnce vlády pro energetickou bezpečnost Bartošku uvedl, že již v tomto směru byly společností ČEZ proinvestovány dvě miliardy korun. Pačes ale odmítl, že by tato částka byla pravdivá, a trval na sto milionech.

Bursík: Jaderná energetika je absolutně nekonkurenceschopná

Bursík tvrdil, že jaderná energetika je absolutně nekonkurenceschopná. „Ukazuje se, že nelze postavit jadernou elektrárnu za dnešní ceny elektřiny tak, aby se to vyplácelo,“ poznamenal s tím, že ceny elektřiny klesají kontinuálně od poloviny roku 2011. Proto jej mrzí, že dvě Pačesovy komise dospěly k závěru, že je správné stavět další jaderné bloky, ale nevzaly v úvahu ekonomiku.

Pačes argumentoval tím, že ČR by si měla v situaci, kdy je závislá na dovozu ropy a zemního plynu, zachovat alespoň nezávislost ohledně produkce elektřiny. Po roce 2030 prý dojde k ukončení provozu většiny uhelných elektráren a také k ukončení činnosti jaderné elektrárny Dukovany. Pokud by nedošlo k výstavbě nových bloků jaderné elektrárny Temelín, Česko by se stalo závislé na dovozu elektrické energie.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

VIDEO se šíří: Kokain, nebo kapesníček? Novináři vpadli do kabiny, Macron cosi schoval

20:30 VIDEO se šíří: Kokain, nebo kapesníček? Novináři vpadli do kabiny, Macron cosi schoval

Na sociálních sítích se šíří video lídrů Francie, Německa a Velké Británie, které vzbudilo spekulace…