Válka na Ukrajině už trvá skoro tři týdny. Jak ji vnímají občané různých států EU, to zatím není známo. Nicméně, jsou zde data z průzkumů po první ukrajinské krizi v roce 2014, která mohou ledacos napovědět, případně posloužit jako výchozí bod. Názory na Rusko, NATO a bezpečnostní tematiku obecně v evropských zemích sbírá americké výzkumné centrum Pew Research Center.
Výsledky průzkumu zveřejnilo Pew Research Center 10. června 2015, tedy více než rok poté, co došlo ke svržení vlády Viktora Janukovyče, následné anexi Krymu a odtržení dvou povstaleckých republik Doněcka a Luhanska, data sbíralo na jaře roku 2015.
Asi nepřekvapí, že za největší hrozbu považovali Rusko Poláci, kde plných 70 % dotázaných uvedlo, že Rusko je velká hrozba pro ostatní sousední země s výjimkou Ukrajiny. Ovšem ostatní země zdaleka tak jasně situaci neviděly. Za velkou hrozbu označila nadpoloviční většina respondentů Rusko ještě ve Velké Británii a ve Francii a také v USA. Naopak nejmenší procento těch, kdo považovali Rusko za velmi nebezpečné pro své sousedy bylo v Německu, kde 38 % respondentů mělo Rusko za velkou hrozbu, 48 % za malou hrozbu a 13 % si myslelo, že Rusko hrozba pro okolní státy (s výjimkou Ukrajiny) není.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: kas
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.