Julian Assange prozrazuje: Eurasie! Toho se USA nejvíce bojí. Proto je tu TTIP. A uprchlíci...

30.10.2015 13:51

REPORTÁŽ Diváci v přeplněném kinosálu v Jihlavě ve čtvrtek sledovali videopřenos z ekvádorského velvyslanectví v Londýně – hostem Mezinárodního filmového festivalu dokumentárních filmů byl na dálku Julian Assange, který odpovídal na dotazy a ostře se vymezoval zejména vůči Spojeným státům a jejich zpravodajským službám.

Julian Assange prozrazuje: Eurasie! Toho se USA nejvíce bojí. Proto je tu TTIP. A uprchlíci...
Foto: pixabay.com
Popisek: USA- ilustrační foto

V úvod Assange dostal dotaz na jeho povědomí o České republice. „Byl jsem tam před deseti lety během prezidentských voleb, ale na posledních pět let mám dobrou omluvu, protože jsem bez obvinění zadržován ve Spojeném království,“ řekl s úsměvem Assange, který pak popsal svou současnou situaci a pocity: „Lidé jsou velmi přizpůsobiví, to je jedna z jejich nejlepších vlastností, ale i jedna z nejhorších. Myslím, že jsem se velice dobře přizpůsobil a jsem svým způsobem institucionalizován, nicméně zde mohu pracovat, i když jsem fyzicky velmi omezen.“

Samozřejmou pak byla otázka na vznik Wikileaks a na jejich proklamovaný cíl napomoci světu, aby byl spravedlivější. „Svým způsobem chápu, že se o tom dá diskutovat, lidé jsou jiní než kameny nebo stromy, dokážeme se poučit ze svých zkušeností, tímto způsobem vznikly všechny dobré věci během vývoje lidské civilizace. Tato civilizace má ale jen limitované možnosti, pokud jde o spravedlnost. K tomu, aby byla spravedlivá, je nutné vědět, jak funguje a jaké má limity,“ řekl k tématu Julian Assange. Zmíněné limity jsou podle něj dvojí – jednak není přístupná spousta informací o tom, jak se instituce chovají, a všechny politické teorie jsou v tomto ohledu nedostatečné, protože politická teorie je jen tak dobrá, jak dobré jsou informace, z nichž vychází. „A za druhé je zde problém distribuce a cenzury těchto informací. Z toho je myslím jasné, co jako Wikileaks děláme – rozhodli jsme se vyřešit nejhorší případy míry utajení a tlaku na cenzuru, tam lze rozšířit oblast toho, co je možné se dozvědět,“ řekl jihlavskému publiku Assange.

Anketa

Co s členstvím České republiky v EU?

5%
95%
hlasovalo: 12254 lidí

Dánsko se zapojilo do politické korupce

Další otázka se vztahovala k tématu festivalu a tedy dokumentárního filmu – moderátor se Juliana Assange zeptal, jestli by se svými zkušenostmi neměl téma právě na dokument či film. „Mám spoustu nápadů na filmy, ale je otázka, zda by je pak někdo distribuoval. Někdy si ale myslím, že pokud něco stojí za to, aby to bylo řečeno, nelze to vyslovit. Ten problém, jak něco sdělit ostatním, je obecně nevyřešený, ale myslím, že film je nejlepší médium, protože zahrnuje nejvíc našich smyslů. To, co jsme ve Wikileaks zveřejnili, přineslo nová témata, která se týkají tohoto světa, ale musíme je přeložit do kombinací již existujících a sdílených zážitků,“ řekl Assange. Pokud jde o námět na film, bylo by podle něj vhodné zpracovat třeba to, co se stalo v Dánsku, a popsal, jak tam zanikla televize, která v kurdštině vysílala přes satelit do Sýrie, Turecka a Iráku. Podle Assange ji zlikvidoval komplot mezi tehdejším premiérem Rasmussenem, Barackem Obamou, Tureckem a tajnými službami. „Rasmussen to dostal jako úkol a za odměnu se pak stal hlavou NATO. Začali jít po této televizi přes daňové úniky, odebrali jí licenci a teď je to u evropského soudu. My máme dvě depeše, které tuto konspiraci dokazují. Dánsko, které se tváří jako demokratický vzor v Evropě, se zapojuje do konspirací za účelem zničení nezávislé televize,“ řekl Julian Assange.

Korupce je všudypřítomná

K obecnější otázce, jakou roli hrála v jeho životě korupce a jak dění kolem něj ovlivnila, Assange řekl, že je přesvědčen, že korupce je všude. Například Velká Británie se v současnosti stala specialistou v legalizaci korupce. „V Africe jsme zkoumali, kudy tečou miliardové korupční peníze a vyšetřovatelé zjistili, že tyto toky končí hlavně v Londýně, částečně v New Yorku,“ popsal Assange. Dalším korupčním příkladem je podle něj blokáda Wikileaks ze strany bankovních společností. „Banky vytvořily blokádu Wikileaks, bez soudního rozhodnutí, jen díky tomu, že se znají přes Washington. Dostalo se to k soudu a podařilo se nám vyhrát. Je to korupce jako úlitba politikům, protože bankovní systém je ovládán federální bankou v USA. Také celý případ mého obvinění ve Švédsku je korupční věc. Pět let byl odložen a pak jeden politik věc přednesl jinému soudci a znovu se otevřela,“ stěžuje si Assange.

Diváky festivalu v Jihlavě také zajímal Assangeův názor na obvinění, že zveřejněním tajných informací ohrozil životy vojáků a lidí v tajných službách. „Zmínil jsem problém s distribucí pravdivých informací, ale někdy je naopak velmi snadné šířit lži. To je i případ obvinění, že jsme publikováním informací někoho ohrozili. To se snažila naznačit americká vláda a média, která se chtějí zavděčit současným mocnostem, tu spekulaci dotáhla do konce. U soudu bylo řečeno, že nenašli jediného člověka, který by utrpěl újmu na zdraví nebo zamřel kvůli tomu, co jsme zveřejnili. Naopak tam ale bylo prezentováno, že sto dvacet tisíc lidí zemřelo kvůli tomu, co dělal Pentagon a další americké instituce. Pentagon se brodí krví, a jen aby odvedli pozornost od těchto obvinění, se snaží hodit na nás, že jsme někoho poškodili,“ uvedl Julian Assange.

Rusko není globálně příliš důležité

Na dotaz, zda neuvažuje i o ruské verzi Wikileaks Assange řekl, že již zveřejnili přes sto dvacet tisíc dokumentů o Rusku, ale pokud jde o ruskojazyčnou sféru, je působení Wikileaks omezené, protože to vyžaduje zpracování množství zdrojů v jiném jazyce. „USA jsou největším impériem na světě a produkují denně víc tajemství než kterákoli jiná země na světě. Má obrovské bezpečnostní a zpravodajské služby a to znamená, že jsou v nich i vnitřní odpadlíci. Ti se pak obracejí na nás. V Rusku je to podobné, ale v mnohem menší míře. Vím, že ve východní Evropě máte velice negativní zkušenost s Ruskem a máte nyní i oprávněné obavy, z globálního hlediska ale není Rusko příliš důležité, jeho ekonomika je menší než italská, má kolem deseti vojenských základen ve světě a jen jednu mimo blízkost svých hranic – v Sýrii. Moderním impériem jsou Spojené státy,“ vysvětlil Assange.

Diváci se také ptali na uprchlickou vlnu ze Sýrie, celkovou situaci na Blízkém východě a na to, jak Assange vnímá postoj USA k tomuto dění. Situace v Sýrii je podle něj složitá i jednoduchá zároveň. „Zveřejnili jsme mnoho informací, například depeši z americké ambasády z roku 2006, kdy americký velvyslanec plánuje, jak podvrátit syrskou vládu s tím, že se vytvoří paranoia, vznikne nepřiměřená reakce, napětí mezi šíity a sunnity, pak nikdo nebude mít zájem v oblasti investovat. „A proč USA chtějí posledních deset let svrhnout vládu v Sýrii? Pro Spojené státy je významným lobbistou Izrael, který okupuje Golanské výšiny a chce Sýrii destabilizovat. Nejde ale jen o Izrael, Saúdská Arábie vede skrytou náboženskou válku s Íránem, pak je v oblasti Katar, odkud má vést ropovod do Evropy. Mohl by z toho být pro USA obrovský politický zisk v oblasti,“ vysvětloval Assange.

Uprchlickou krizi USA asi nevyvolaly

V závěru debaty přišla řeč na vztah Spojených států k Evropě a na to, zda není něco na konspirační teorii, že imigrační vlnu podnítili Američané. Podle Assange američtí stratégové již sto let považují za jedinou geostrategickou hrozbu integraci euroasijské pevniny. „USA jsou přirozená supervelmoc, může v nich ale žít jen zhruba současných tři sta milionů lidí. Eurasie je mnohem větší oblastí, kde je sice spousta kulturních a komunikačních bariér, ale to se nyní ztrácí a povede to k větší ekonomické i politické integraci, protože jsou zde společné zájmy. A to je velká geopolitická hrozba pro USA, takže američtí stratégové se tomu snaží zabránit. Proto je zde TTIP. Pokud jde o uprchlíky, patrně to Spojeným státům pomáhá, protože to Evropu zatěžuje, nemyslím si ale, že USA plánovaly Evropu zaplavit uprchlíky. Když se na to ale dnes dívají, vidí, že je to pro ně geopoliticky výhodné,“ konstatoval Julian Assange.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: David Daniel

Jaroslav Doubrava byl položen dotaz

Co si myslíte o Putinovi dnes?

Pořád si myslíte, že svou nesmyslnou válkou zahraňuje tisíce životů? Jakých? Vždyť denně akorát zbytečně kvůli Putinovi umírají lidé. Víte, že ruské agresi padl za oběť už i český občan?Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Slovenský politolog: Čím více zbraní Ukrajině pošleme, tím rychleji to skončí? Doufám, že tomu ti západní politici fakt nevěří

20:21 Slovenský politolog: Čím více zbraní Ukrajině pošleme, tím rychleji to skončí? Doufám, že tomu ti západní politici fakt nevěří

Konflikt na Ukrajině bude dlouhodobý a Putin už z něj nemůže vyjít vítězně. Může pouze vycouvat dipl…