Juncker: Mívám chuť stopnout všechny dotace Čechům. A Orbán? Vždy z něj vypěním. Vždyť rozesílá Maďarům letáky „Zastavte Brusel“

12. 6. 2017 7:35

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker v rozhovoru pro vlivný německý magazín Spiegel prohlásil, že občas má chuť zastavit dotace do členských států, jako je Polsko a Maďarsko. Zároveň hájil imigrační politiku německé kancléřky Angely Merkelové a konstatoval, že státy odmítající přistěhovalecké kvóty budou čelit právním důsledkům.

Juncker: Mívám chuť stopnout všechny dotace Čechům. A Orbán? Vždy z něj vypěním. Vždyť rozesílá Maďarům letáky „Zastavte Brusel“
Foto: juncker.epp.eu
Popisek: Jean-Claude Juncker

Redaktor Spiegelu v rozhovoru se šéfem Evropské komise opět ukázal, že i tak vlivné médium si může plést aktivismus s odpovědnou žurnalistikou. Dokonce i zaskočený Juncker musel konstatovat, že redaktor Spiegelu je ve svém požadavku na potrestání „odbojného“ Polska a Maďarska příliš netrpělivý. Juncker dostal otázku, ve které byl obviněn, že Evropská unie toleruje země s autoritářským režimem. Konkrétně redaktor srovnával Polsko a Maďarskem s Tureckem.

„Myslím, že stále existují rozdíly mezi polskou a maďarskou vládou na jedné straně a Tureckem na straně druhé. Je ale pravda, že v Evropské komisi nyní nad situací v Polsku a Maďarsku diskutujeme. Je nutné však mít trpělivost, kterou patrně postrádáte, abychom mohli jasně říci, v jakých konkrétních oblastech se názorově rozcházíme,“ konstatoval Juncker v odpovědi rozhovoru pro tradičně „proevropsky“ naladěné německé médium.

Redakce Spiegelu se dále Junckera dotazuje, proč na rozdíl do německé vlády nepožaduje, aby těmto zemím, mezi které bývá řazena i Česká republika, byly pozastaveny dotace. „Abych byl upřímný, v některých chvílích bych dotace pro tyto státy nejradši zastavil. Ale mé zkušenosti mi říkají, že by to nebyla úplně ideální cesta. Nepotřebujeme, aby se v Evropské unii rozhořely další spory,“ uvádí Juncker a dostává konkrétní dotaz směřující k jeho vztahům s Orbánem, který očividně redakci Spiegelu leží v žaludku.

Anketa

Je dobře, že platí zákaz kouření tak, jak byl schválen?

hlasovalo: 6284 lidí

Celý rozhovor v angličtině najdete ZDE.

„Čistě z lidského hlediska s maďarským premiérem vycházím dobře. Co se týká politiky, tak už je to horší; často se dostaneme do sporu. Musím říci, že Orbán nikdy nevypění. To spíš já. Naposledy se mi to stalo, když jeho vláda rozeslala do maďarských domácností dotazník, kde bylo napsáno: „Zastavme Brusel“. Řekl jsem mu, že to by ale znamenalo, že musí zastavit sám sebe. Přece i jeho vláda je Brusel a účastní se každého společného rozhodnutí.“

Společným „trnem v oku“ jsou redakci Spiegelu a Junckerovi také státy, které odmítají přijímat uprchlíky podle kvót navržených Evropskou komisí. „Nesouhlasím s názorem, že uprchlíky pozvalo do Evropy Německo a mělo by se o ně také samo postarat. Humanitární gesto Angely Merkelové bylo naprosto správné a přineslo pozitivní obraz celé země. Bohužel, ani lidé v samotném Německu to už tak dnes nevidí,“ posteskl si dvaašedesátiletý politik.

Juncker dále zmiňuje, že jen málo zemí se nechce přerozdělování uprchlíků účasnit. „Takové země musí být připraveny na to, že proti nim budou zahájeny příslušné kroky. Jsem pro, abychom přestali jen hrozit a nechali rozhodnout právo. I když tyto státy byly proti, měly svoji povinnost naplnit. Evropská solidarita nemůže být pouze jednosměrná,“ tvrdí Juncker, pro něhož jsou kvóty alfou a omegou jeho politiky. Zároveň v rozhovoru opět potvrdil, že nebude usilovat o své opětovné zvolení šéfem Evropské komise. V roce 2019 se tedy bude hledat jeho nástupce.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Já taky chtěl sirotka, ale... Expertní rozhovor o Sýrii se ČT vymkl z ruky a šíří se Českem

10:44 Já taky chtěl sirotka, ale... Expertní rozhovor o Sýrii se ČT vymkl z ruky a šíří se Českem

V pátečním Interview ČT se k aféře syrských sirotků vyslovil arabista a orientalista Petr Pelikán. A…