Jurečka: Ukrajincům šlo 10,2 miliardy Kč, Čechům 108 miliard Kč

01.02.2023 12:14

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, předseda KDU-ČSL a také vicepremiér v kabinetu Petra Fialy (ODS), se vyjádřil ke změnám, které chystá v důchodovém systému. Někteří lidé by prý v budoucnu měli jít do důchodu až v 68 letech. Jiní dříve. Popsal také, jak je to doopravdy s penězi, které český stát vydává na pomoc ukrajinským uprchlíkům.

Jurečka: Ukrajincům šlo 10,2 miliardy Kč, Čechům 108 miliard Kč
Foto: Hana Brožková
Popisek: Místopředseda vlády ČR a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka

Vláda Bohuslava Sobotky s Andrejem Babišem (ANO) jako ministrem financí stanovila věkovou hranici na odchod do důchodu na 65 letech. Stávající ministr práce Marian Jurečka se to chystá změnit.

„Já chci, aby plánovaná změna hranice odchodu do důchodu nebyla paušální, ale aby odrážela to, kdy člověk začal reálně pracovat, délku pojištění i to, jakou profesi vykonával. Abychom tu měli institut náročné profese. Nechci potvrzovat číslo 68 let. Jen chci, aby ta hranice odpovídala stavu společnosti z hlediska délky dožití, jak dlouho a jak tvrdě kdo pracoval,“ řekl Jurečka MF Dnes.

V chystaných změnách důchodů by měl podle Jurečky sehrát roli i počet dětí, které člověk vychoval. Lidé se dvěma dětmi nemalé množství peněz vloží do svých dětí. Bezdětní si mohou na důchod spořit více sami.

Ministr zdůraznil, že chystané změny se jako první budou týkat až generace Husákových dětí, kterým je dnes kolem padesátky, nikoli lidí, kteří jsou do důchodu letos, nebo třeba příští rok.

Konkrétní parametry reformy prý ministr zveřejní během března.

Pozornost věnoval taktéž otázce, kolik peněz vlastně český stát vydává na pomoc ukrajinským uprchlíkům. Prozradil, že za celý rok 2022 vydalo Česko 10,2 miliardy korun. Naproti tomu na pomoc českým občanům se v rámci sociálního systému vydává přes 9 miliard korun měsíčně, za rok 2022 to tedy bylo více než 108 miliard korun.

Kvůli složité energetické a inflační krizi narostl podle Jurečky počet lidí ohrožených chudobou z 10 na 16 procent. I proto vzrostly výdaje státu v sociální oblasti. Občané si stěžují, že jim peníze od státu často chodí s velkým zpožděním a Jurečka k tomu poznamenal, že v minulosti tu byl systém nastavován tak, aby byl co nejsložitější, aby bránil zneužívání dávek, on se prý na druhou stranu snaží systém zjednodušit, aby se pomoc k těm, kteří ji potřebují, dostala co nejrychleji.

Informace Blesku však dokládají, že úředníci kvůli nárůstu žadatelů o sociální pomoc státu nestíhají vyplácet dávky v příslušných termínech a občané se kvůli tomu dostávají do problémů.

„Takhle zpožděné mi chodí přídavky na děti a příspěvek na bydlení už od začátku covidu. Každé čtvrtletí čekám dva až tři měsíce na dávky. Před covidem chodilo všechno pravidelně šestého v měsíci jak hodinky,“ sdělila Blesku paní Adéla, která není zdaleka jediná, komu pomoc od státu chodí s velkým zpožděním.

„Problémy s výplatami jsou asi od dubna. Vždy to trvalo maximálně 2 měsíce, nyní jsem podávala žádost 2. října 2022 a dodnes nemám žádné informace. Musela jsem oslovit i generální ředitelství úřadu práce, jelikož osobně mi na úřadě řeknou, že je jich málo a neví, kdy budu zpracována. Dřív úřad komunikoval lépe, i samotné pracovnice byly ochotnější,“ prozradila pro Blesk paní Dáša.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

důchodová reforma

Dobrý den, kdy předložíte návrh důchodové reformy? Sliboval jste to v březnu, a už jsme za polovinou. A už jste o ní jednal s opozicí, protože čím déle s ní začnete jednat, tím se celý proces oddaluje nebo hodláte shválit i bez ní a čekat, že až se karty obrátí, zase bude zrušena?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Padající banky: „Domek z karet. Už nevěřím“ Temně z USA

15:00 Padající banky: „Domek z karet. Už nevěřím“ Temně z USA

Z pádu Credit Suisse bude zřejmě profitovat největší švýcarská banka UBS. Už jen proto, že záruky po…