Jurečka udeřil z ČT: Důchody prominentů komunistického režimu půjdou dolů!

13.02.2022 14:20

Hosty první hodiny Otázek Václava Moravce byli ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) a bývalý premiér Vladimír Špidla (ČSSD). Jurečka prozradil, že už se pracuje na snížení důchodů prominentů bývalého komunistického režimu. Má se to týkat spolupracovníků Státní bezpečnosti a dalších osob. Ale nezůstalo jen u důchodů StBáků. Jurečka věnoval pozornost také finanční pomoci lidem v energetické krizi. Pak Jurečka řekl, že bohužel se obává, že ruský prezident Vladimir Putin nakonec spustí vpád na Ukrajinu.

Jurečka udeřil z ČT: Důchody prominentů komunistického režimu půjdou dolů!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředseda vlády, ministr práce a sociálních věcí a ministr zemědělství Marian Jurečka

Moravec se během diskuse zeptal ministra Jurečky, zda se pokusí oprášit svůj návrh z doby, kdy byl opozičním poslancem, tedy zda navrhne snížení důchodů prominentům bývalého komunistického režimu.

A dostal jasnou odpověď.

„Ne, že se pokusím, my už na tom pracujeme. Já počítám, že v letošní novele, kterou připravujeme, tak tam už to, co jsem prosazoval jako opoziční poslanec, už bude. Ta právní úprava, která bude platná od 1. ledna 2023. Dneska jednají moji kolegové se zástupci Ústavu pro studium totalitních režimů, abychom vyladili ještě ty technické detaily, a počítáme s tím, že opravdu těm prominentům totalitního komunistického režimu, těm vedoucím pracovníkům StB a podobně, tak že u nich dojde ke snížení důchodů,“ prohlásil Jurečka.

„My jsme tenkrát odhadovali, že by to bylo něco mezi 5 až 7 tisíci lidmi. Uvidíme, jak se ta data zpřesní teď ještě na základě debaty s Ústavem pro studium totalitních režimů,“ dodal Jurečka.

Anketa

Je dnešní situace Ukrajiny stejná jako situace Československa roku 1938?

hlasovalo: 48688 lidí
V předchozí Poslanecké sněmovně, kde se vláda ANO a ČSSD opírala o komunisty, se svým návrhem Jurečka neuspěl.

Moravec věnoval pozornost i energetické krizi a Jurečka se rozpovídal o tom, že lidé si mohou požádat o příspěvek na bydlení

„Ta novela se schválila 28. ledna a až od té doby my sledujeme ten nárůst těchto žádostí. V těchto dnech všem příjemcům důchodu přijde informace, přijde také klientům Úřadu práce, i na platbě SIPO, tam všude najdou informaci, jak si žádat o pomoc. Děláme tu komunikaci i přes sociální sítě a říkáme těm lidem, že se nemusí bát a nemusí se stydět požádat si o pomoc, protože teď jsme v mimořádné situaci,“ sdělil ministr.

Všem lidem se omluvil za to, že při žádání o příspěvek na bydlení musí lidé vyplnit asi 12 stránek různých formulářů. Prý to nepůjde udělat jinak, dokud bude počítačový systém MPSV nastaven tak, jak je nastaven firmou OKsystem.

„Dokud si nebudeme schopni vzít část těch dat z jiných registrů. Toho zatím schopni nejsme a já jako ministr, který je tam 6 týdnů, to zatím nejsem schopen změnit,“ uvedl Jurečka s tím, že se to nepodařilo změnit jeho předchůdcům mnoho let, ale on doufá, že jemu se to podaří.

Moravec nakonec otevřel ještě jedno téma. Hrozící vypuknutí války mezi Ruskem a Ukrajinou.

Hosté se shodli, že situace je napjatá. Podle Špidly je to kvůli tomu, že ruská strana pravděpodobně považuje válku za další z nástrojů politiky.

Jurečka ujišťoval, že vláda je připravena na případnou uprchlickou vlnu z Ukrajiny. „Vznikla strategie, co je potřeba zabezpečit a dělat. Ten postup tady máme, něco si musíme zaktualizovat, ale připraveni na to jsme a připraveni být musíme,“ zdůraznil Jurečka.

To, že ruští vojáci vtrhnou na Ukrajinu, Jurečka považuje za pravděpodobné.

„Já bych se hrozně rád mýlil, ale obávám se, že k té situaci tady dojde, protože nevidím tu snahu garantovat tady Ukrajině tu celistvost jejich hranic. To bohužel v Moskvě vidí trochu jinak. ... Vidíme, že ruský prezident Vladimir Putin nectí ty dohody o hranicích, což je něco, co má být svaté po zkušenostech z 20. století. Bohužel,“ posteskl si Jurečka.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

inflace

jeden z posledních vašich slibů byl, že inflace klesne. A zase jste se hodně mýlil, inflace v České republice stoupá!! jak je to možné?? Stát vám platí 14 poradců, mezi nimi Křečka, to ani on nevěděl že inflace a ceny budou neustále stoupat?? Tak k čemu tam vlastně všichni jste ???

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala je hrobař.“ U Xavera došlo na ekonomické vyhlídky Česka

9:45 „Fiala je hrobař.“ U Xavera došlo na ekonomické vyhlídky Česka

Hloupost, zkorumpovanost, kroky současné vlády jsou likvidační, uvedl bývalý ministr financí, ekonom…