Jurečka vysvětloval zájem lidovců o zemědělství: Nechceme být popelnicí Evropy

19.12.2013 16:01

Pokud se nepodaří vyřešit spor o Ministerstvo zemědělství, nemusí nakonec koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL vzniknout. V rozhovoru pro server iDnes.cz to naznačuje místopředseda lidovců Marian Jurečka. Vysvětluje také důvody, proč podle něj lidová strana tak moc stojí právě o zmíněné ministerstvo.

Jurečka vysvětloval zájem lidovců o zemědělství: Nechceme být popelnicí Evropy
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Marian Jurečka

Post ministra zemědělství je podle Jurečky pro KDU-ČSL důležitý hned z několika důvodů: „Hlavní je ten, že naši voliči, a to máme z několika našich průzkumů, i široká veřejnost, potvrzují, že největší kompetenci přisuzují KDU-ČSL právě v oblasti zemědělství a problematice venkova. Druhý důvod je, že v programu je to naše druhá až třetí priorita, když jsme hovořili o potravinové bezpečnosti, že nechceme být popelnice Evropy. Ruku v ruce s tím jde to, že máme kvalitní odborníky. Jen v předsednictvu mají čtyři lidé vysokoškolské zemědělské vzdělání a z toho si troufnu říct, že tři jsme aktivní v tomto oboru dlouhé roky,“ tvrdí Jurečka.

Ten také zpochybňuje, že nabídka na dvě ministerstva plus post ministerstva bez portfeje, kterou dostali lidovci ve středu, by byla nějak extrémně výhodná.Pořád to bude nejmenší nabídka, jaká tady kdy byla. To je třeba si uvědomit. Odmítám princip poměřovat to na procenta. Podívejte se do Německa, jak tam vznikla vláda. Angele Merkelové chybělo pět poslanců k absolutní většině a byla schopná velice velkoryse dát počet křesel sociálním demokratům.“

A na přímou otázku redaktora, zda může neshoda na ministru zemědělství připravovanou koalici ČSSD, ANO a KDU-ČSL položit, Jurečka bez obalu odvětil: „Evidentně může.“

Jurečka také konstatoval, že žádná další jednání s ČSSD a ANO na příští dny dohodnuta nejsou. Vše bude záležet na rozhodnutí celostátního výboru KDU-ČSL, který bude o nastalé situaci jednat dnes večer.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mám blbou zprávu... Babiš zúčtoval s kritiky a „napráskal“ Piráta. Nepotěší příznivce Zemana

22:37 Mám blbou zprávu... Babiš zúčtoval s kritiky a „napráskal“ Piráta. Nepotěší příznivce Zemana

Předseda vlády Andrej Babiš sepsal další provolání k národu známé pod značkou „čau lidi“. Tentokrát …