Jurečka vysvětloval zájem lidovců o zemědělství: Nechceme být popelnicí Evropy

19.12.2013 4:01 odp.

Pokud se nepodaří vyřešit spor o Ministerstvo zemědělství, nemusí nakonec koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL vzniknout. V rozhovoru pro server iDnes.cz to naznačuje místopředseda lidovců Marian Jurečka. Vysvětluje také důvody, proč podle něj lidová strana tak moc stojí právě o zmíněné ministerstvo.

Jurečka vysvětloval zájem lidovců o zemědělství: Nechceme být popelnicí Evropy
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Marian Jurečka

Post ministra zemědělství je podle Jurečky pro KDU-ČSL důležitý hned z několika důvodů: „Hlavní je ten, že naši voliči, a to máme z několika našich průzkumů, i široká veřejnost, potvrzují, že největší kompetenci přisuzují KDU-ČSL právě v oblasti zemědělství a problematice venkova. Druhý důvod je, že v programu je to naše druhá až třetí priorita, když jsme hovořili o potravinové bezpečnosti, že nechceme být popelnice Evropy. Ruku v ruce s tím jde to, že máme kvalitní odborníky. Jen v předsednictvu mají čtyři lidé vysokoškolské zemědělské vzdělání a z toho si troufnu říct, že tři jsme aktivní v tomto oboru dlouhé roky,“ tvrdí Jurečka.

Ten také zpochybňuje, že nabídka na dvě ministerstva plus post ministerstva bez portfeje, kterou dostali lidovci ve středu, by byla nějak extrémně výhodná.Pořád to bude nejmenší nabídka, jaká tady kdy byla. To je třeba si uvědomit. Odmítám princip poměřovat to na procenta. Podívejte se do Německa, jak tam vznikla vláda. Angele Merkelové chybělo pět poslanců k absolutní většině a byla schopná velice velkoryse dát počet křesel sociálním demokratům.“

A na přímou otázku redaktora, zda může neshoda na ministru zemědělství připravovanou koalici ČSSD, ANO a KDU-ČSL položit, Jurečka bez obalu odvětil: „Evidentně může.“

Jurečka také konstatoval, že žádná další jednání s ČSSD a ANO na příští dny dohodnuta nejsou. Vše bude záležet na rozhodnutí celostátního výboru KDU-ČSL, který bude o nastalé situaci jednat dnes večer.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

Vaše rady nad zlato

Dobrý den, nemáte to jako politici lehké, na druhou stranu, jste za vodou, takže mimo realitu běžných lidí. Myslíte, že rady typu, více se oblečtě, méně se koupejte v teplé vodě... jsou k něčemu jinému, než že pobouří lidi? Ono to totiž vypadá, že vám úplně chybí sociální cítění nebo nevim.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jsi zmr*d.“ Je tu skutečně vážné varování mocným. Daniel Landa už vidí, co hrozí

16:05 „Jsi zmr*d.“ Je tu skutečně vážné varování mocným. Daniel Landa už vidí, co hrozí

Lidé podle Daniela Landy poslední dva roky žijí ve strachu. Strachu, co s nimi bude, protože systém …