K Zemanovým medailím se vyjádřil i Ladislav Špaček

29.10.2018 21:22

Dlouholetý mluvčí prvního českého prezidenta Václava Havla a expert na etiku Ladislav Špaček popsal zásadní význam udělování státních vyznamenání. Právě 28. října se odkazuje k tradicím našeho demokratického státu. A současně tento stát děkuje skrze prezidenta svým občanům.

K Zemanovým medailím se vyjádřil i Ladislav Špaček
Foto: Martin Kovář
Popisek: Ladislav Špaček

V neděli večer prezident Miloš Zeman tradičně uděloval státní vyznamenání. Vedle hrdinů odboje z druhé světové války, hrdinů odporu roku 1968 či českých hrdinů padlých nedávno v Afghánistánu, kteří projevili velkou odvahu v životu nebezpečných situacích, vyznamenal prezident také slovenského miliardáře Pavola Krúpu, někdejší poslankyni hnutí ANO Janu Lorencovou nebo zpěváka Michla Davida.

Ale ať už si o vybraných osobnostech myslíme cokoliv, ať už s prezidentovým výběrem vnitřně souhlasíme či nikoliv, podle Ladislav Špačka bychom měli mít na paměti jednu věc. Udílení státních vyznamenání je nesmírně důležitým po celou naši republiku.

„Je to jeden z významných symbolů české státnosti. Vedle dalších aktů, symbolických projevů či dalších ceremoniálů, se tím vytváří pocit kontinuity s naší minulostí. Je to přesně to, co vytváří v lidech pocit hrdosti na stát, když vidí, jak významné osobnosti získávají státní ocenění,“ uvedl pro Lidovky.cz Špaček.

„Prezident republiky v zastoupení státu, protože reprezentuje nejvyšší státní moc, tím dává najevo, že si stát váží osobností, které přispěly k jeho svobodě, jeho demokratickému charakteru či jeho mezinárodní dobré pověsti,“ dodal.

28. říjen nám prý rok co rok připomíná, že naše republika přetrvává. Přes mnohé těžkosti je stále tady.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…