K návrhu, který má umožnit adopce dětí registrovanými partnery, vláda nepřijala žádné stanovisko

8.10.2014 12:37 odp.

Vláda dnes nepřijala žádné stanovisko k návrhu novely, podle níž by registrovaní partneři mohli adoptovat dítě svého protějšku. Novinářům to řekl vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Lidovečtí ministři novelu nepodpořili, podle Bělobrádka novela není potřeba a věc je možné už dnes řešit podle platných právních norem. O zákonu rozhodne Parlament.

K návrhu, který má umožnit adopce dětí registrovanými partnery, vláda nepřijala žádné stanovisko
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prahou se prohnal pochod Prague pride 2013

Předlohu připravilo 25 poslanců a poslankyň z různých stran. Nepřipojil se ale nikdo z lidovců. Vládní legislativci původně navrhovali k novele kladné stanovisko. Podle Bělobrádka ale ani kladné, ani záporné stanovisko nezískalo při hlasování dostatečnou podporu. Novela tak do sněmovny putuje bez vládního vyjádření.

„Norma není potřeba. Operuje s věcmi, které lze řešit podle současných právních norem," řekl Bělobrádek. Vicepremiérovi také vadí, že se lidovečtí ministři nemohli k návrhu vyjádřit v připomínkovém řízení, které je u poslaneckých novel na rozdíl od vládních předloh omezené.

O osvojení by podle návrhu rozhodoval soud, vždy by měl brát ohled na nejlepší zájem dítěte. Pokud by chlapcům a děvčatům bylo víc než 12 let, museli by i oni s osvojením souhlasit. Pokud by byl v rodném listě druhý rodič, i on musí k adopci registrovaným partnerem či partnerkou dát souhlas. Osvojení dětí z dětských domovů, kojeneckých ústavů a dalších zařízení novela registrovaným partnerům nepovoluje.

Podle výsledků sčítání lidu z roku 2011 v domácnostech dvojic gayů a lesbických žen v Česku vyrůstalo přes devět stovek dětí. V rodinách registrovaných partnerů jich bylo téměř pět desítek, ostatní žily u „nesezdaných" párů.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Knihkupci odmítnuta, přesto se Hamplovy knihy prodaly tisíce. Zásadní objev? Ben Kuras ho předložil

20:20 Knihkupci odmítnuta, přesto se Hamplovy knihy prodaly tisíce. Zásadní objev? Ben Kuras ho předložil

Ben Kuras se v recenzi psané pro ParlamentníListy.cz věnuje knize sociologa Petra Hampla Prolomení h…