K nevíře: Macron se začal chlubit na úkor Trumpa. A ten mu jasně řekl, že USA ze Sýrie chtějí rychle odejít

16.04.2018 9:25

Ačkoli došlo mezi americkým prezidentem a jeho francouzským protějškem v posledních měsících ke sblížení, aktuální komentář Emmanuela Macrona k Sýrii Bílý dům příliš nepotěšil. Prezident Francie naznačil, že Trump v Sýrii jednal podle jeho „notiček“.

K nevíře: Macron se začal chlubit na úkor Trumpa. A ten mu jasně řekl, že USA ze Sýrie chtějí rychle odejít
Foto: repro Youtube
Popisek: Emmanuel Macron se svou manželkou Brigitte

Hlavními iniciátory raketového útoku na Sýrii byli především Donald Trump, britská premiérka Theresa Mayová a rovněž francouzský prezident. I když účast Francie byla více méně symbolická, o to aktivněji si Macron počíná v hodinách, které následují bezprostředně po útoku. V nedělním rozhovoru mimo jiné uvedl, že to byl právě on, kdo přesvědčil Donalda Trumpa o nutnosti ponechat americké vojáky i nadále v Sýrii a zacílit při útoku na zařízení, kde se nacházejí chemické zbraně.

„Před více než deseti dny prezident Trump říkal, že američtí vojáci by měli Sýrii co nejdříve opustit a vrátit se zpátky domů. My jsme jej přesvědčili, že je naopak zapotřebí v Sýrii zůstat a podílet se na obnově země v dlouhodobém horizontu. Stejně tak jsme jej přesvědčili, že v rámci raketového útoku je třeba se zaměřit primárně na zařízení, kde se vyrábí či uchovávají chemické zbraně,“ chlubil se Macron v rozhovoru.

Celý text v angličtině je ZDE.

Macron mezi řádky naznačil, že hlavním „architektem“ útoku tak byl právě on. „Je neobvyklé, že se Macron veřejně chlubí tím, že takovým způsobem ovlivňuje americkou zahraniční politiku. V loňském roce se oba prezidenti sblížili, když Macron pozval Trumpa na oslavy spojené s dobytím Bastilly a v tomto měsíci by měl přijet na oficiální státní návštěvu do Washingtonu,“ píše se v textu zpravodajské agentury Reuters.

Aktivity Macrona neunikly pozornosti Bílého domu, jehož tisková mluvčí Sarah Sandersová je v diplomatickém tónu uvedla na pravou míru. „Naše záměry se nezměnily. I nadále prezident chce, aby se američtí vojáci vrátili domů ze Sýrie co nejrychleji. Usilujeme o úplné rozdrcení Islámského státu a vytvoření takových podmínek, které zabrání jeho případnému znovuoživení. Očekáváme rovněž, že naši spojenci převezmou větší vojenskou i finanční odpovědnost.“

Macron nicméně od samého počátku loajálně zastával stanovisko západních spojenců, podle kterých stojí za chemickým útokem na povstalecké město Douma Asadův režim. Francouzský prezident tvrdil, že má k dispozici jasné důkazy, které mu předali zpravodajci. V sobotu však Česká televize informovala o tom, že Macron vycházel pouze z veřejně dostupných videí, které kolují již několik dní po internetu a jejichž pravost je obtížné ověřit.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zvůle anonymních úředníků! Ovčáček se zastal SPD po zdrcující analýze vnitra. A promluvil i Radim Fiala

17:26 Zvůle anonymních úředníků! Ovčáček se zastal SPD po zdrcující analýze vnitra. A promluvil i Radim Fiala

Výroční zpráva Ministerstva vnitra o extremismu přišla na přetřes i na Hradě. Zatím nebyla schválená…