K tomu, abychom znovu vyváželi tři sta letounů ročně, máme ještě kus cesty, říká Podpěra

15.01.2024 9:02 | Monitoring

Za minulého režimu vyváželi ročně tři sta letounů do celého světa. Po devadesáti letech své existence na tuto tradice sice navazují, ale jak přiznal prezident skupiny Omnipol Jiří Podpěra v rozhovoru pro týdeník Euro, k těmto historickým rekordům má dnes největší český prodejce letadel přece jen ještě daleko.

K tomu, abychom znovu vyváželi tři sta letounů ročně, máme ještě kus cesty, říká Podpěra
Foto: Archiv PL.cz
Popisek: Zleva Michal Hon, předseda představenstva Aircraft Industires, Petr Fiala, předseda vlády ČR, Jiří Podpěra, prezident skupiny Omnipol

„Zájem o letouny je opravdu velký, ve světě mají pořád skvělou pověst. Za rok a půl se nám i díky tomu podařilo prorazit například na trhy ve Střední Asii, v Africe i v Jihovýchodní Asii. Nově se nám otví­rá také trh v Rumunsku, kde jsme se před pár dny ukázali na letišti v Brašově i v hlavním městě Bukurešti,“ uvedl v rozhovoru pro týdeník Euro Jiří Podpěra v návaznosti na poslední velkou akvizici skupiny Omnipol. Ten na jaře 2022 koupil od původně ruského majitele kunovickou leteckou továrnu Aircraft Industires, kde se již více než sedmdesát let vyrábějí legendární letouny L 410. 
 
Jenže právě díky ruskému vlastníkovi se továrna známější pod označením LET Kunovice v poslední dekádě soustředila právě jen na ruský trh. Ten se však po vypuknutí války na Ukrajině zhroutil takřka ze dne na den jako domeček z karet. Omnipol tak továrnu s necelou tisícovkou zaměstnanců resuscitoval a hledá pro její letadla odbyt v zcela jiných částech světa. 
 
Jak prozradil prezident skupiny, základem obchodního úspěchu je novou generaci českých letadel ukazovat potenciálním zákazníkům na různých leteckých akcích či na veletrzích, jako byla například Dubai Airshow. „Náklady na vystavení letounu na Airshow ve Spojených arabských emirátech byly kolem tří milionů korun. Tam i zpátky urazil více než deset tisíc kilometrů, ve vzduchu strávil 32 hodin,“ uvedl Jiří Podpěra s tím, že takto vynaložené peníze se rozhodně vyplatí. 
 
„Letadlo na takové akci je totiž nezbytným předpokladem většiny budoucích prodejů. Navíc nereprezentuje jenom naši skupinu, ale i další české firmy z dodavatelského řetězce a v neposlední řadě vysokou technologickou úroveň českého leteckého průmyslu,“ dodal Podpěra. 
 
 

reklama

autor: Karel Výborný

Ing. Miroslav Balatka byl položen dotaz

Můžete definovat, co je dezinformace?

Všichni o nich mluví, ale co to přesně je? Třeba za covidu jsme byly svědky toho, jak se měnilo, co je pravda a co dezinformace

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Proboha! Fiala že není ukrajinský premiér? V USA jdou za ním titulky... Padlo po Bidenovi

18:13 Proboha! Fiala že není ukrajinský premiér? V USA jdou za ním titulky... Padlo po Bidenovi

Schůzka Petra Fialy s americkým prezidentem Joe Bidenem ani nevypadá, že byl v Bílém domě přijat pře…