K výročí změny režimu v listopadu 1989 se v Praze otevírá Sametové centrum

01.10.2014 9:50

K 25. výročí sametové revoluce se dnes na Malé Straně v Praze otevře nový multikulturní prostor nazvaný Sametové centrum. Bude využívat objekt zapůjčený od pražského magistrátu v Cihelné ulici č. 4 v blízkosti Karlova mostu. Pořadatelé zde chystají netradiční program s oslavami 25 let od sametové revoluce.

K výročí změny režimu v listopadu 1989 se v Praze otevírá Sametové centrum
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto

Pořádat se budou workshopy, přednášky, výstavy i debatní večery, které představí události a témata k 17. listopadu nejen v jeho historickém a politickém kontextu.

Centrum dnes večer pořádá Sametový večírek, v rámci něhož se odehraje happening se satirou, hudbou i gastronomií. Nazývá se Humorem za zářné řízky.

Přednášet bude zakladatel cestovní agentury Corrupt Tour

Hned 3. října zde podle webu bude přednáška s Petrem Šourkem, divadelním režisérem a zakladatelem cestovní agentury Corrupt Tour. Mluvit bude o vývoji v Čechách pro roce 1989, roli umělců a o tom, jak se občan může podílet na společenském dění.

Průvod masek připomene aktuální společenská témata

V polovině října se koná seminář o perspektivě školního dějepisu, který se zaměří na problematiku paměti a vzpomínkové kultury. Na některých akcích se podílí mimo jiné i Ústav pro studium totalitních režimů a organizace Post Bellum, která dokumentuje vzpomínky pamětníků důležitých událostí 20. století.

Informace může veřejnost najít na webu www.sametoveposviceni.cz. Stejně se nazývá také karneval, který přímo ve státní svátek výročí revoluce oslaví. Občanské iniciativy se inspirovaly basilejským festivalem Fastnacht. S pomocí masek v nadživotní velikosti, alegorie a zábavných pamfletů projde průvod městem a připomene aktuální společenská témata.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tak kde jsou tedy ve Francii problémy?“ ptal se Takáč na ČT hosta. A byl zavalen hromadou příkladů, znáte je i vy

21:19 „Tak kde jsou tedy ve Francii problémy?“ ptal se Takáč na ČT hosta. A byl zavalen hromadou příkladů, znáte je i vy

Francouzi jsou stále nespokojení s tím, jak vypadá jejich země, jak žijí, na co mají a na co nemají.…