KDU-ČSL a ČSSD v Brně vyzvaly Vokřála k jednání o nové koalici

25.04.2016 10:11

KDU-ČSL a ČSSD v Brně vyzvaly dopisem primátora Petra Vokřála (ANO), aby jednal o vzniku nové koalice. Navrhují mu termín setkání v úterý odpoledne nebo večer. Podle předsedy brněnské ČSSD Olivera Pospíšila je na primátorovi, zda bude s lidovci a sociálními demokraty jednat pouze ANO, nebo přibere i své partnery Žít Brno, Stranu zelených a TOP 09. ANO, Žít Brno, SZ a TOP 09 navrhovaly společné jednání už od minulého víkendu.

KDU-ČSL a ČSSD v Brně vyzvaly Vokřála k jednání o nové koalici
Foto: anobudelip.cz
Popisek: Petr Vokřál, ANO

V Brně se rozpadla koalice ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a SZ kvůli sporům mezi ANO a lidovci o zefektivnění městských firem. Lidovci považovali koalici za ukončenou kvůli tomu, že ANO jednalo o možné spolupráci s opoziční ČSSD. Nakonec lidovci ANO předběhli a s ČSSD se dohodli sami. Dohromady však mají jen 18 mandátů z 55. ANO, Žít Brno a SZ přibraly ke spolupráci TOP 09, ale dohromady mají 27 mandátů a k většině jim schází jeden.

KDU-ČSL a ČSSD vyzvaly primátora k tomu, aby jednal. „Nebude-li do konání květnového zastupitelstva nalezena nová politická dohoda, je průběh zastupitelstva nejistý. Domníváme se, že jako primátor i vrcholný představitel hnutí ANO nesete významný díl zodpovědnosti na řešení politické situace,“ stojí v dopise Vokřálovi.

Lidovci a sociální demokraté ho proto žádají o aktivní přístup. „Dosud jsme od Vás neobdrželi žádné stanovisko, ze kterého bychom rozpoznali, jak hodláte postupovat. Opětovně tedy nabízíme možnost jednání, optimálně se jeví termín v úterý odpoledne nebo večer,“ uvádí dopis.

Vokřál už více než týden tvrdí, že chce s ČSSD a KDU-ČSL jednat o možné šestikoalici, která by vyřešila patovou situaci v Brně. Vyzval je k jednání prostřednictvím TOP 09. Lidovci ani sociální demokraté to však nepovažovali za oficiální výzvu k jednání a brali to pouze jako odpověď TOP 09, že s nimi nebude jednat samostatně, ale pouze ve čtyřbloku. Proto primátorovi poslali dopis, který má situaci vyřešit.

V brněnském zastupitelstvu má ANO 12 mandátů, ČSSD 11, Žít Brno a KDU-ČSL po sedmi, pět má ODS, KSČM, TOP 09 a SZ po čtyřech a poslední mandát má nezařazený Tomáš Kratochvíl, který byl zvolen za ANO, ale hnutí ho pak vyloučilo ze svých řad.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na to nemáte právo! Klaus ml. má vzkaz pro Mináře a připomíná mrtvé

20:33 Na to nemáte právo! Klaus ml. má vzkaz pro Mináře a připomíná mrtvé

Ve středu 21. srpna si na řadě míst České republiky lidé i politici se svými projevy připomněli okup…