KDU-ČSL spustila petici za ústavní ochranu vody

22.08.2019 20:40

KDU-ČSL připravila petici za ústavní ochranu vody. Navázala tak na návrh vlastních poslanců na ochranu vody a půdy, který v červenci vláda nepodpořila. Poslanci chtějí doplnit článek ústavy tak, že by zněl, že „stát dbá o šetrné využívání přírodních zdrojů, zejména vodních zdrojů a půdy, a ochranu přírodního bohatství“. Lidovci také spustili web vodanadzlato.kdu.cz, na kterém je petice ke stažení a který zároveň obsahuje konkrétní návrhy opatření na ochranu životního prostředí. Na dnešní tiskové konferenci po semináři Pět minut po dvanácté: Česko a změna klimatu ve Sněmovně to řekli předseda KDU-ČSL Marek Výborný a místopředseda strany Petr Hladík.

KDU-ČSL spustila petici za ústavní ochranu vody
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marek Výborný (KDU-ČSL)

„Jsme přesvědčeni o tom, že voda je pro nás nenahraditelnou surovinou, bez které není možný život. Stejně tak úrodná půda je základním předpokladem nejenom pro zemědělství, ale také pro obživu obyvatelstva,“ řekl Výborný. „Víme, že to je krok symbolický do jisté míry. Na druhou stranu vytváříme mantinely pro tvorbu dalších právních předpisů i na úrovni obcí a měst. Každá obec, každý kraj, potažmo stát bude do budoucna muset při tvorbě legislativy počítat s tím, že voda a půda mají tu nejvyšší právní ochranu, kterou v České republice mohou mít,“ dodal.

Lidovci už mají stánek na pražském Malostranském náměstí, plánují jej v příštích dnech mít i na jiných místech. Občané mohou podpisem petice podpořit to, aby zákonodárci přijali lidoveckou legislativní iniciativu.

Podle Hladíka KDU-ČSL chce, aby do roku 2050 byla Česká republika uhlíkově neutrální, to znamená, že množství oxidu uhličitého (CO2), které se vyprodukuje, se také zároveň spotřebuje nebo zlikviduje. V tomto smyslu je podle lidovců důležité snížit celkovou spotřebu energií, vyrábět mnohem větší množství energie z obnovitelných zdrojů a zadržovat oxid uhličitý nejenom skrze lesy, ale také skrze plodiny na zemědělské půdě nebo technická zařízení podobná dnešním klimatizačním jednotkám.

Lidovecký návrh na ústavní ochranu vody a půdy kabinet v červenci označil za pouhé prohlášení bez praktických důsledků. V současnosti zní článek 7 ústavy tak, že „stát dbá o šetrné využívání přírodních zdrojů a ochranu přírodního bohatství“. Podle vládních legislativců k přírodním zdrojům voda i půda patří a jejich zdůraznění, které navrhují lidovci, je nadbytečné. Návrh posoudí Sněmovna. Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) tehdy řekl, že chce možnou ústavní ochranu vody konzultovat s právníky a odborníky.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Ukrajina

Dobrý den, co si myslíte o novém mobilizačním zákonu na Ukrajině? A měli bychom ,,vyhostit" Ukrajince, kterých se to týká? Mně to přijde nehumánní, Češi v minulosti (např. za okupace) taky ve velkém emigrovali a podle všeho se ani teď nehrnou do armády, a to nejsme ve válce. Ani já bych do války své...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tisíce Kč jen za procházku. Chorvati v létě pořádně přitlačí

8:44 Tisíce Kč jen za procházku. Chorvati v létě pořádně přitlačí

Chystáte se letos v létě do Chorvatska? Pak si připravte nemalý finanční obnos i v případě, že budet…