KGB řádila v Srbsku. Za bílého dne si vyhlédla dceru politika… svědci hovoří, co jí udělali

15.05.2021 11:10 | Kauza

Stejně jako v českém, tak i v tomto případě se kauza s ruskými agenty odehrála v minulosti, a až dnes přichází na světlo boží.

KGB řádila v Srbsku. Za bílého dne si vyhlédla dceru politika… svědci hovoří, co jí udělali
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protestní akce proti odtržení Kosova od Srbska spojená s podepisováním petice o zrušení uznání samostatného Kosova Českou republikou
reklama

Anketa

Chcete, aby sněmovna vyslovila nedůvěru vládě Andreje Babiše?

11%
86%
hlasovalo: 19578 lidí
V létě roku 2019 Jana Jovanovićová, dcera politika a lídra Liberálně demokratické strany, seděla s kamarádkou v restauraci v Bělehradě, když k nim přistoupili tři muži. Kamarádku odstrčili, Janě do nápoje nasypali jakýsi prášek a nutili ji ho vypít. Seběhli se lidé a přivolali policii. Muži se legitimovali ruskými diplomatickými pasy, a byli ihned propuštěni. Později se ukázalo, že prášek obsahoval látku MDMA, tedy extázi.

O případu se nemluvilo. Až dnes, kdy se otec Jany, politik Čedomir Jovanović, dozvěděl, že jeho dětem byla odebrána ochranka. Dožaduje se jejího obnovení a nabízí, že se vzdá své osobní ochrany, kterou požívá dvacet let, od doby, kdy byla pod jeho automobilem nalezena bomba.

K tehdejšímu případu uvádí, že když byl na policii podat svědectví, tak ho příslušníci ministerstva vnitra žádali, aby o věci na veřejnosti nemluvil. Dnes to lze chápat tak, že srbská kontrarozvědka v té době byla na stopě ruským agentům a nepřála si je vyrušit. Téhož roku o několik měsíců později, v listopadu, totiž byla odhalena rozsáhlá operace ruské tajné služby, která se v zemi pokoušela verbovat srbské zpravodajské agenty.

Novější případ s tím pochopitelně nesouvisí a lze spekulovat, že podobně jako u nás nebo v Bulharsku se jednalo spíše o zastrašování. Těžko lze uvěřit, že by ruští agenti byli takovými amatéry a nepodařilo by se jim někoho otrávit.

Čedomir Jovanović je prozápadně orientovaným politikem, jenž prosazuje uznání nezávislosti Kosova. Proslavil se již v pětadvaceti letech jako student vedoucí demonstrace iniciující porážku Slobodana Miloševiće. Jovanovićova politická hvězda šla nahoru a byl jedním z těch, kdo se podílel na zatýkání Miloševiće a dalších pohlavárů a o jejich předání soudnímu tribunálu v Haagu.

Právě to mu mají mnozí za zlé.

Sice již není významným politikem, ale v současnosti běží v srbské televizi seriál o zatýkání Miloševiće, a Jovanović dostává e-maily, kde je mu vyhrožováno smrtí.

Na jeho obvinění o ruských agentech okamžitě odpověděl ruský velvyslanec v Bělehradě Aleksandar Bocan-Harčenko: „Již dlouho jsme nečetli takové nesmysly. Každému je jasné, že je to absurdní a nezasluhuje si to ani komentář.“

Rozsáhle naopak reagoval srbský politik Jovanović, když prohlásil, že Srbsko není ruská gubernie: „Jako by nestačilo, že ruští agenti jsou odjakživa v Srbsku, ve zdejším regionu, a navíc v dalších evropských zemích, jako pleticháři, traviči a vrazi. Zřejmě jim nestačí, že mění a ustanovují vlády od Skopje přes Podgoricu a Sarajevo až do Bělehradu a Záhřebu. Představují si, že Srbové budou jejich pěšáky ve válce za jejich zájmy. Moje dcera není jediným dítětem, které se pokusili v Srbsku využít, aby otcům zacpali ústa. Na mě to neplatí, a ostatní, ať se vyjádří, jestli najdou odvahu.“

Dopředu je prý jasné, že celá kauza zapadne do ztracena, jak tomu bylo v roce 2019. Tehdy Dmitrij Peskov, mluvčí prezidenta Putina, prohlásil, že i přes odhalení akce ruského agenta GRU Georgy Klebana nebudou dobré rusko-srbské vztahy narušeny.

Jde především o to, že Rusko je spolehlivým spojencem Srbska, co se týče Kosova, zatímco Západ v tomto ohledu stojí na opačné straně.

S přispěním Mirko Raduševiće

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ohrožení voleb do Sněmovny! Čeká na (ne)zvolení do Rady ČT a ruply mu nervy

12:47 Ohrožení voleb do Sněmovny! Čeká na (ne)zvolení do Rady ČT a ruply mu nervy

„Přístup demobloku k dovolbě Rady ČT je skandální,“ říká publicista Pavel Černocký ohledně stále odd…