KSČM a ČSSD ve Sněmovně po volbách neuvidíme, vypálila Rychlíková na debatě, kde seděl i Šídlo. Ten zakročil. Pak došlo na Babiše a Zemana

24.11.2020 19:52

České straně sociálně demokratické už nic nepomůže. Někteří její aktéři navíc mají osobní ambice získat třeba diplomatické posty. Takhle popsala budoucnost nejstarší české politické strany dokumentaristka Apolena Rychlíková. Stalo se při debatě o české levici v Knihovně Václava Havla, jíž se zúčastnil i novinář Jindřich Šídlo.

KSČM a ČSSD ve Sněmovně po volbách neuvidíme, vypálila Rychlíková na debatě, kde seděl i Šídlo. Ten zakročil. Pak došlo na Babiše a Zemana
Foto: repro Facebook
Popisek: Levicová publicistka Apolena Rychlíková

Je česká levice v rozkladu? Kam zmizeli voliči ČSSD? Je ANO levicové hnutí? Na tyto a mnoho dalších otázek odpovídali v pondělí večer při debatě spolku Mladá Politika nazvané Česká levice v Knihovně Václava Havla Apolena Rychlíková a Jindřich Šídlo. A moc optimistické povídání to nebylo...

Oběšená sociální demokracie

Anketa

Získají koalice ODS/KDU-ČSL/TOP 09 a Piráti/STAN ve volbách sněmovní většinu?

33%
67%
hlasovalo: 61447 lidí
„Je debata, co se označuje za českou levici. Pokud se budeme bavit o české parlamentní levici, tedy o stranách, které samy sebe identifikují jako levicové, což jsou KSČM a ČSSD, tak ty jsou v naprosté a hluboké krizi. Nepočítejme s tím, že po dalších volbách tyto dvě strany uvidíme v Parlamentu. Buď obě, anebo jedna z nich vypadne,“ sdělila na úvod Rychlíková. „Doufám, že jedna z těch stran tam zůstane, a tou myslím samozřejmě sociální demokracii. Pro tuto zemi je důležité, aby měla něco, čemu se může říkat sociální demokracie,“ dodal Šídlo s tím, že její voliče „vyluxovalo“ hnutí ANO Andreje Babiše, ale i Pirátská strana.

Podle tvůrce Šťastného pondělí je zmatení pojmů levice a pravice celosvětově i v Česku úplné. Například Miloš Zeman s chováním konzervativního republikána z Ohia se prohlašuje za levicového prezidenta pro dolních deset milionů. Ostatně i proto levicově smýšlející lidé mohou dnes volit klidně i Starosty a nezávislé anebo z části TOP 09, což souvisí s pojmem kulturní levice.

Jak řekla redaktorka serveru A2larm, uprchlická krize rozetnula levici vedví: „Rozdělila ji na konzervativní část, kterou dnes reprezentuje jak stalinista Skála, tak i bývalý zdivočelý sociální demokrat Foldyna, a na liberální levici, která je napadána, že řeší jen kulturní otázky, jako jsou práva menšin a uprchlíků.“

„ČSSD skončila stejně jako ODS. Spolu chycení, spolu oběšení. Jen sociální demokracie, jak se předpokládalo, měla několikaleté zpoždění, ta krize je hlubší a už se na nohy pravděpodobně nepostaví. Doufám, že ano. Souviselo to s minulou ekonomickou krizí v roce 2008 až 2009, která následovala po dlouhém období nepoznané prosperity pro většinu lidí. Ostatně ta krize byla v něčem podobná dnešku, přestože je koronakrize mnohem horší,“ sdělil politický komentátor Jindřich Šídlo.

ANO není strana

„ANO se nedá nazývat stranou, protože strana má nějaké znaky a tohle je politický projekt. Andrej Babiš si dává velký pozor a moc o tom nemluví. Když už, tak říká, že my nejsme napravo ani nalevo, my jsme pro všechny. On má problém snížit daně a zároveň o dva dny později říká, že zvedne důchody. Souvisí to s tím, že země vstoupila v roce 2014 do stabilní prosperity a Babiš vsugeroval lidem, že je ten, kdo to zařídil,“ podotkl Šídlo. Pádu sociální demokracie, která nedokázala prodat své úspěchy, prý pomohl velkou měrou současný prezident.

Aktivistka a dokumentaristka Rychlíková zlomila už nad sociální demokracií hůl: „ČSSD nám třemi roky vládnutí s Andrejem Babišem ukázala, jak vypadá stockholmský syndrom v politice. Tam se došlo za takové hranice důstojnosti, které jsou nejlépe reprezentované tím, že když řeknou, že pro něco hlasovat nebudou, tak to nikoho nezajímá. Můžeme si zase dělat srandu, že ČSSD oznámí, že odejde z vlády, ale co by potom dělala. Ona potřebuje doklepat poslední rok a udržet si poslední penězovody. Ono to není jen o korupci, ale ta strana je živá z toho, že je u moci.“


Komentátor Jindřich Šídlo.

Podle ní ČSSD nic nepomůže, a na rozdíl třeba od KDU-ČSL do budoucna ani vypadnutí z Parlamentu: „Tam je viditelná osobní ambice některých aktérů získat nějakou diplomatickou funkci. Diskutuje se o tom, jestli Jan Hamáček půjde dělat diplomata tam nebo onam, Petříček totéž. Uvidíme, co Jana Maláčová. Politicky nemají co nabídnout. Kdykoliv se vůči Babišovi vymezí, budou vypadat jako totální schizofrenici.“

Oba se shodli, že jediným zajímavým lídrem současné levice je předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Podle Apoleny Rychlíkové se odbory pod jeho vedením výrazně zvedly a právě on dokáže mluvit jazykem lidí, na které míří, a zvládá vybalancovat určitá témata. Když třeba řekne, že uprchlíci se přijímat mají, ale nesmějí devalvovat cenu práce. K tomu Jindřich Šídlo doplnil, že když zasedá tripartita, tak má nejlepší oblek, říká se mu „Hugo Boss Středula“ a je opravdu nejzapamatovatelnější postavou tradiční levice.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ras

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…