KSČM má hymnu. A my jsme mluvili s jejím autorem o socialismu a zločinech dneška

08.10.2013 11:56

Po hnutích Hlavu vzhůru a Úsvit přímé demokracie má svou předvolební píseň i KSČM. Představuje komunisty jako stranu, která jde s lidmi a postaví se všem slibům a řečem posledních let, kdy vyvolení podváděli národ „sametovou řečí“. Autorem je česko-řecký písničkář, kterého už z našeho webu dobře znáte.

KSČM má hymnu. A my jsme mluvili s jejím autorem o socialismu a zločinech dneška
Foto: Petr Kupka
Popisek: Statis Prusalis
reklama

„Láska, pravda, řeči, sliby o štěstí, zůstaly nám v kapse jen klíče z náměstí,“ opakuje se vytrvale v refrénu. Komunisté jsou podle textu s lidmi dnes i zítra, ale neslibují jim žádný ráj. Mají čisté ruce i svědomí a mají rovněž cíle, kterých chtějí dosáhnout. Autorem písně je česko-řecký zpěvák a levicový aktivista Statis Prusalis.

Není to poprvé, co vystupuje jako autor předvolebního šlágru. Před volbami v roce 2010 složil volební píseň pro SPOZ. „Jej, to bude sláva, přijedú i k nám! Na náměstí už sú fangle, sejdeme sa tam. Dole u trafiky, už to bude tak, v očích otazníky, tož Milošu, jak,“ zpíval tehdy v aranžmá moravské lidovky v písni nazvané „Zemák na Moravě“.  Sympatie k Miloši Zemanovi jej drží i nadále, letos na jaře pro ParlamentníListy.cz vyprávěl o jejich vzájemném přátelství.

Vztah Prusalise ke KSČM je však neméně pevný. Je dlouholetým členem této strany, kterou rozhodně hájí. „Socialismus dokázal vybudovat společnost, v níž vedle sebe mohl žít inženýr a dělník a oba se respektovali, protože věděli, že svou práci navzájem potřebují,“ vysvětloval pro ParlamentníListy.cz nedávno. Současné úspěšné podnikatelské elitě pak vzkázal:  „Ať si vzpomenou na dobu, když studovali, zda museli něco platit a jestli to náhodou nebyli právě obyčejní lidé této země, kteří jim zaplatili všechny ty vymoženosti.“

Prusalis je sám zároveň „zámeckým pánem“, ovšem z úplně jiných důvodů. V roce 1990 koupil zámek v Porubě, který byl určen k demolici, a podařilo se mu jej díky penězům, našetřeným při své umělecké činnosti, zachránit. Od té doby je vlastníkem zámku, což mu ale nebrání nadále hájit levicové myšlenky.

Vychází to i z jeho pohnutého životního příběhu. Prusalis pochází z Řecka, odkud se do Československa dostal v době občanské války jako jedno ze čtyř tisíc dětí. „A já si dobře pamatuji, že čeští lidé nám dali více, než byli schopni dát vlastním. Vždyť všechny ty děti studovaly, vystudovaly i vysoké školy,“ vzpomínal před dvěma lety pro ParlamentníListy.cz muž, který se sám stal umělcem a jezdil po Československu i světě se skupinou Athény.      


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Konvička udeřil. Čína prý věděla, proč covid nenechat rozjet. Možná to prý tušili i u nás...

20:47 Konvička udeřil. Čína prý věděla, proč covid nenechat rozjet. Možná to prý tušili i u nás...

Protiislámský politický aktivista, entomolog, docent Martin Konvička sdílel na sociální síti Twitter…