Kaddáfího syn dostal trest smrti. Je ale držen povstalci, kteří ho nehodlají pustit

28.07.2015 12:34

Agentura Reuters dnes uvedla, že byl syn bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího Sajf Islám dnes v Libyi ve své nepřítomnosti odsouzen k trestu smrti. Hrdelní tresty dostalo kromě něj i dalších osm vysokých představitelů Kaddáfího režimu.

Kaddáfího syn dostal trest smrti. Je ale držen povstalci, kteří ho nehodlají pustit
Foto: socsol.cz
Popisek: Někdejší lybijský diktátor Muamar Kaddáfí

Tresty soud v Tripolisu souvisejí s údajnými válečnými zločiny spáchanými během revoluce v roce 2011. Sajf Islám se soudu nezúčastnil a vypovídal jen prostřednictvím videokonference. Ve městě Zintán ho totiž drží bývalá skupina rebelů, která ho odmítá propustit.

Soud s celkem s sedmatřiceti představiteli Kaddáfího režimu začal loni v dubnu. Mezi odsouzenými k trestu smrti je i bývalý šéf Kaddáfího rozvědky Abdalláh Sanúsí, který čelil obvinění z údajných zločinů proti lidskosti, a také někdejší premiér Bagdádí Mahmúdí. Všichni se ale proti trestu smrti mohou odvolat.

Povstalci dopadli Sajfa Isláma v roce 2011 při pokusu o útěk. Skupina, která ho drží, ale neuznává vládu v Tripolisu. Kabinet v libyjské metropoli navíc neuznává ani mezinárodní společenství.

Libye má totiž dvě vlády a dva parlamenty. Mezinárodně uznávaný kabinet Abdalláha Sáního sídlí spolu s parlamentem zvoleným v loňských červnových volbách na východě země. Oproti tomu západ včetně metropole Tripolisu ale ovládají islamisté. V  zemi navíc řádí skupina napojená na radikály z hnutí Islámský stát, která bojuje za vlastní cíle proti oběma vládám.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: jzd, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co když už není žádné lůžko, zajímal se Lutonský z ČT. Odpověď překvapila

20:16 Co když už není žádné lůžko, zajímal se Lutonský z ČT. Odpověď překvapila

„Co se vlastně fakticky děje s pacientem, když už prostě není žádné lůžko?“ Tuto otázku položil Fran…