Kaddáfího syn dostal trest smrti. Je ale držen povstalci, kteří ho nehodlají pustit

28.07.2015 12:34

Agentura Reuters dnes uvedla, že byl syn bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího Sajf Islám dnes v Libyi ve své nepřítomnosti odsouzen k trestu smrti. Hrdelní tresty dostalo kromě něj i dalších osm vysokých představitelů Kaddáfího režimu.

Kaddáfího syn dostal trest smrti. Je ale držen povstalci, kteří ho nehodlají pustit
Foto: socsol.cz
Popisek: Někdejší lybijský diktátor Muamar Kaddáfí

Tresty soud v Tripolisu souvisejí s údajnými válečnými zločiny spáchanými během revoluce v roce 2011. Sajf Islám se soudu nezúčastnil a vypovídal jen prostřednictvím videokonference. Ve městě Zintán ho totiž drží bývalá skupina rebelů, která ho odmítá propustit.

Soud s celkem s sedmatřiceti představiteli Kaddáfího režimu začal loni v dubnu. Mezi odsouzenými k trestu smrti je i bývalý šéf Kaddáfího rozvědky Abdalláh Sanúsí, který čelil obvinění z údajných zločinů proti lidskosti, a také někdejší premiér Bagdádí Mahmúdí. Všichni se ale proti trestu smrti mohou odvolat.

Povstalci dopadli Sajfa Isláma v roce 2011 při pokusu o útěk. Skupina, která ho drží, ale neuznává vládu v Tripolisu. Kabinet v libyjské metropoli navíc neuznává ani mezinárodní společenství.

Libye má totiž dvě vlády a dva parlamenty. Mezinárodně uznávaný kabinet Abdalláha Sáního sídlí spolu s parlamentem zvoleným v loňských červnových volbách na východě země. Oproti tomu západ včetně metropole Tripolisu ale ovládají islamisté. V  zemi navíc řádí skupina napojená na radikály z hnutí Islámský stát, která bojuje za vlastní cíle proti oběma vládám.

reklama

autor: jzd, čtk

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Ekonomika

Pořád od vás slyšíme to stejné, že je třeba šetřit. To ale nidko nerozporuje, jen se ptám, kdy poroste naše životní úroveň? Ta totiž stále klesá. Co děláte proto, abychom dorovnali ostaní vyspělé státy? Přeci i životní úroveň je něco, co je třeba řešit. A když už jste u těch úspor, kdy stát bude še...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

94,90 Kč. Tesco a Albert překonaly Švýcarsko, Češi nejásají

9:31 94,90 Kč. Tesco a Albert překonaly Švýcarsko, Češi nejásají

Kdo se letos rozhodl pořizovat sladkosti do mikulášské nadílky na poslední chvíli, toho dost možná č…