Kajínkova advokátka Klára Long Slámová: Ať Zeman hned koná a milost udělí, jinak jsou to prázdná slova

06.04.2017 15:35

Prezident Miloš Zeman by měl doživotně odsouzenému Kajínkovi udělit milost ihned. ParlamentnímListům.cz to řekla jeho advokátka Klára Long Slámová. Hlava státu totiž v Čáslavi před občany řekla, že o udělení milosti „vážně uvažuje“.

Kajínkova advokátka Klára Long Slámová: Ať Zeman hned koná a milost udělí, jinak jsou to prázdná slova
Foto: Hans Štembera
Popisek: Advokátka Klára Slámová

Podle Zemana existují důvodné pochybnosti o jeho skutečné vině. Prezident se podle svých slov dříve pokoušel přesvědčit ministry spravedlnosti, aby svolili k obnově Kajínkova procesu. To se však nestalo.

„Vážně uvažuji o milosti pro pana Kajínka, protože je ve vězení už 20 let a protože existují důvodné pochybnosti o jeho skutečné vině,“ sdělil doslova Miloš Zeman na čáslavském náměstí. Před tím připomněl i to, že pochybnosti nad případem panovaly již za jeho vlády a tehdejší ministr spravedlnosti Rychetský je sdílel rovněž.

Až dosud přitom Zeman udělení milosti Jiřímu Kajínkovi odmítal a argumentoval tím, že správné by bylo obnovit proces u jiného soudu než v Plzni, kde se původně proces konal. Jenže tomu patrně není nakloněn současný šéf resortu justice Robert Pelikán (ANO).

Kajínkova advokátka Klára Long Slámová pár minut po Zemanově prohlášení poskytla vyjádření ParlamentnímListům.cz. Vyzvala prezidenta, aby milost udělil ihned, jinak to prý může vypadat, že jméno jejího klienta (odsouzeného na doživotí za dvojnásobnou nájemnou vraždu a jeden pokus o vraždu) jen zneužívá při svých výjezdech po republice.

„Vzhledem k tomu, že Miloš Zeman opakovaně užívá při cestách za svými příznivci jméno Jiřího Kajínka, aniž by pro jeho případ cokoliv za ta léta učinil, budu se jeho vyjádřením zabývat až tehdy, pokud to bude skutečně myslet vážně a milost Jiřímu Kajínkovi udělí,“ řekla redakci advokátka Slámová.

Pokud prý má prezident skutečně pochybnosti o tom, zda nedošlo k justičnímu omylu, měl by vědět, že je v současné době jediným subjektem, který tuto situaci může napravit. „A tedy z titulu své funkce by měl okamžitě konat. Jinak jsou to prázdná slova, která ničemu a nikomu nepomohou,“ uzavřela pro ParlamentníListy.cz Klára Long Slámová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Konec Lipavského: Po průšvihu v ČT přišlo nečekané. A zlé

9:21 Konec Lipavského: Po průšvihu v ČT přišlo nečekané. A zlé

Úplný idiot. I takové názory zaznívaly poté, co Jan Lipavský po schůzce s prezidentem Zemanem prezen…