Kalousek: Dobešovi se prostě nedařila práce. Tak odešel

23.03.2012 9:25

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) je přesvědčen, že ministr školství Josef Dobeš (VV) jen hledal záminku k odchodu z kabinetu. A požadované škrty takovou záminkou mohly být. Skutečné příčiny Dobešova odchodu však leží úplně jinde. Byl neschopným ministrem, který neměl v rezortu dávno co pohledávat. Pán státní kasy to prohlásil v rozhovoru pro dnešní Právo. Rozpory v popisu vyjednávání o škrtech ve školství panují i uvnitř samotných VV.

Kalousek: Dobešovi se prostě nedařila práce. Tak odešel
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Ministr financí Miroslav Kalousek v České televizi
reklama

Kalousek vyjádřil přesvědčení, že byl Dobeš pod obrovským tlakem, např. kvůli problémům s čerpáním peněz z EU. Někomu se práce pod tlakem daří, jiný ji nezvládá a Dobeš byl prý ten druhý případ, a měl by si vážit toho, že mu vláda umožnila odejít se zdviženou hlavou. Kalousek také jednoznačně popřel, že by české učitele označoval za lenochy, jak tvrdí Dobeš.

Učitele jsem nepomlouval

„V té místnosti sedělo osm lidí a všichni potvrdí, že nic takového jsem neřekl.  Neumím si ani představit, že bych to řekl. Jen jsem řekl, že máme jeden z nejnižších úvazků učitelů. Nejde o to, že by byli učitelé líní, ale o to, že vyhláška ministerstva školství jim předepisuje dvacet dva hodin týdně a v Evropě je běžných 26 až 28 hodin týdně,“ zdůrazňuje Kalousek, který k tomu dodává, že právě to je třeba mít na zřeteli, když přijde řeč na jejich finanční ohodnocení.

„Budiž tedy jasně řečeno, že pravým důvodem odchodu Josefa Dobeše je jeho neschopnost. On na ministerstvu neměl dávno co dělat. Vůbec nešlo o dvě miliardy, dvě miliardy byly důstojnou záminkou. Pokud si toho neumí vážit, tak nezbývá, než říci pravdu,“ říká nekompromisně Kalousek.

Volala Peake Johnovi?

Za zmínku stojí, že v případě večerní koaliční hádky o škrty na ministerstvu školství panují zvláštní rozpory i uvnitř samotných Věcí Veřejných. Vicepremiérka Karolína Peake totiž Právu řekla, že otázku škrtů ve výši dvou a půl miliard v resortu konzultovala s předsedou strany Radkem Johnem (VV). Ten to však popírá.

„V té krizové situaci nezavolali, protože ji řešili na vládě, jen signalizovali pomocí SMS, že ministr Dobeš odstoupil,“ prohlásil John.  

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen na PL! Zeman naznačil, koho zvolit prezidentem, až skončí. A co metál pro Terezu Spencerovou? Také známe odpověď

16:03 Jen na PL! Zeman naznačil, koho zvolit prezidentem, až skončí. A co metál pro Terezu Spencerovou? Také známe odpověď

Z PROFILŮ Definitivní slovo ke kauze Peroutka, další komentář k situaci ve Spojených státech nebo ná…