Kalousek, Milion chvilek... Petr Pithart sekl do Babišovy opozice

11. 2. 2020 6:36

Expremiér Petr Pithart se v rozhovoru pro Týden pustil mimo jiné do opozičních politiků. Podle něj totiž řeší staré křivdy a nemají odvahu ke spolupráci. Míní tak, že ve srovnání s fungující mašinerií Andreje Babiše (ANO) působí uboze.

Kalousek, Milion chvilek... Petr Pithart sekl do Babišovy opozice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Pithart
reklama

Opozice se dle slov Pitharta sice pojmenovává opozice, ale vlastně žádnou netvoří. „Opozice je něco, co by se tu teprve mělo vytvořit, například formou nějakých závazných dohod, předvolebních formací, nebo dokonce jednoho celku. To záleží na tom, jak velké ohrožení současní opoziční politici cítí ze strany těch, kteří vládnou. A protože se ekonomicky pořád ještě daří, opozice zřejmě ještě nevidí ohrožení jako takové, aby zakládala třeba předvolební blok,“ sdělil Pithart, který si myslí, že je to chyba. 

Anketa

Šli byste se zbraní v ruce bojovat za naši zemi?

29%
27%
hlasovalo: 10272 lidí

Následně hovořil o tazích Andreje Babiše ve vztahu k Evropské unii. „I když je Babiš na Evropě velmi ekonomicky zainteresován, budeme teď žalovat Evropskou unii. Ona nám nevyhoví, dá nám méně peněz, než chceme, poníží nás a to bude jen krůček od toho zahrávat si s nějakou českou variantou brexitu. Na to Češi sice dnes ještě nejdou, ale zítra nebo pozítří už možná ano. A tím se jen upevní Babišova moc,“ zmínil Pithart. 

Své pak řekl i k předsedovi ODS Petru Fialovi a k tomu, zda je on tím lídrem, který by mohl vést opoziční blok do voleb. „Musel by se překonat, přečesat, přemalovat. On ze sebe to charisma prostě nedostane. Je to slušný, opravdu vzdělaný člověk, ale není schopen změnit dikci a vystupování,“ uvedl. 

Fotogalerie: - Studenti a Pithart

17. listopad na Albertově
17. listopad na Albertově
Michal Horáček na Albertově při oslavách 17. listo...
17. listopad na Albertově
17. listopad na Albertově
17. listopad na Albertově

Babiš na rozdíl od Fialy podle Pitharta charisma má. „On je dravec,“ zkonstatoval také Pithart. „Mám s ním příhodu, kdy mě kdysi zval do hospody. Souhlasil jsem pod podmínkou, že hospodu vyberu já, čas určím já a zaplatím já. Den předtím jsem se dokonce s tamní vrchní domluvil, že ji nesmí ani napadnout, aby platil Babiš. Když jsme spolu asi po tři čtvrtě hodině dohovořili a bylo jasné, že se názorově míjíme, šel jsem zaplatit. A on mě najednou odstrčil, postavil se před servírku a já ke své hanbě zjistil, že za mě platí. Tři dny dopředu jsem si říkal, že se mi to nesmí stát. Takhle on se chová. Má ostré lokty,“ sdělil Pithart s tím, že Babiš s ním chtěl tehdy spolupracovat. 

A zda bude Babiš příštím premiérem? Podle Pitharta asi ano. „Bude záležet především na spolku Milion chvilek pro demokracii, jestli jim vydrží nadšení a fantazie, aby se za chvíli jen neopakovali. Ale zatím se zdá, že nápady mají,“ uvedl. 

„Řekl bych také, že by v zájmu onoho spojování měl z politiky odejít Mirek Kalousek. Já si ho vážím, on přese všechny své excesy politiku pozvedl, hodně toho odpracoval, je výborný rétor, svedl množství šermířských soubojů, jenže se z něho už stal taky trochu symbol. A být symbol je blbé. Je prostě nejvyšší čas, což mu se vší přátelskostí vzkazuji,“ zdůraznil pak také Pithart na adresu předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska. 

Závěrem se pak Pithart vyjádřil k možné kandidatuře na prezidenta. O ní už neuvažuje, neboť se domnívá, že je pozdě. „Prezidentem má být někdo mladý s elánem. Líbí se mi třeba generál Petr Pavel. Byl jsem s ním na jednom semináři ve státě Maine a oni tam nemohli věřit svým očím, že je to muž, který velel vojskům NATO. Čech. A jak vypadal, jak mluvil, jaké měl názory. Mně to dělalo strašně dobře, byl jsem hrdý. Nebo by prezidentský úřad konečně mohla zastávat nějaká žena. Ženský prvek v politice jsem zažil a je nenahraditelný,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co se nemělo dostat ven: Šéf Twitteru o Trumpovi a jeho stoupencích, kterým zrušili účty

19:35 Co se nemělo dostat ven: Šéf Twitteru o Trumpovi a jeho stoupencích, kterým zrušili účty

Zakladatel Twitteru Jack Dorsey se, po zablokování účtu amerického prezidenta Donalda Trumpa s více …