Kalousek: Milouš Jakeš je vinen! chci slyšet od soudu

7. 8. 2019 13:07

Zatímco dnes mohou lidé volně cestovat do celého světa, v dobách, kdy naší vlasti vládli komunisté, něco takového možné nebylo. Neschválené pokusy dostat se na Západ zaplatili lidé často dokonce smrtí. Teď se zdá, že třicet let po pádu komunistického režimu mohou být jeho někdejší čelní českoslovenští představitelé odsouzeni za to, že zabíjení na hranicích své země posvětili. Miroslav Kalousek (TOP 09) doufá, že se dočká Jakešova odsouzení.

Kalousek: Milouš Jakeš je vinen! chci slyšet od soudu
Foto: screen: Twitter M. Kalouska
Popisek: Miroslav Kalousek (TOP 09)
reklama

Bývalý generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš by se spolu s dalšími představiteli bývalého komunistického režimu mohl ocitnout před soudem a mohl by být souzen a možná i odsouzen za to, že posvětil smrt obyvatel bývalého totalitního východního bloku, kteří se chtěli dostat na Západ. Tehdejší pohraničníci měli tehdy za úkol pokusy o útěk do svobodného světa zmařit. Někdy tak učinili i za tu cenu, že občan toužící po svobodě svou touhu zaplatil smrtí.

„Bavorské úřady nyní vyšetřují společně s těmi českými někdejší členy Ústředního výboru Komunistické strany Československa a příslušníky komunistické Pohraniční stráže. Vyšetřováno je 41 osob v souvislosti s údajnými vraždami čtyř občanů komunistické Německé demokratické republiky, kteří byli na útěku do tehdejšího západního Německa a Rakouska. Informovalo o tom dnes státní zastupitelství v bavorském Weidenu a bavorský Zemský kriminální úřad s tím, že žádné osoby dosud vyslechnuty nebyly,“ napsala v závěru července ČTK.

„V prosinci 2017 deník Der Neue Tag uvedl, že trestní oznámení podala PEMC proti 54 českým a 13 slovenským občanům, včetně bývalého šéfa komunistů Miloše Jakeše a někdejších premiérů Lubomíra Štrougala a Petera Colotky. Slovák Colotka mezitím letos v dubnu zemřel,“ pokračovala ČTK.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek vyjádřil na sociální síti Twitter naději, že Jakeš a další komunističtí pohlaváři budou souzeni a odsouzeni jako vinní.

„Nemusím ty staré pány nutně vidět ve vězení, nejsem pomstychtivý. Ale rozsudek ‚vinen‘ by měl velký společenský smysl. Zločiny proti lidskosti nelze promlčet a mávnout rukou, ‚že to bylo dávno‘. Děkuji všem, kteří to nevzdali,“ napsal Kalousek dnes ráno.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soda Pekarové. Po jejím výstupu se Hamáček naštval stejně jako na své slavné tiskovce a lítalo to

19:39 Soda Pekarové. Po jejím výstupu se Hamáček naštval stejně jako na své slavné tiskovce a lítalo to

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová se v průběhu jednání Poslanecké sněmovny rozčílila kvůli…