Kalousek chce přiškrtit živnostníky. Platí prý moc nízké daně

25.07.2011 11:23

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) chce upravit takzvané výdajové paušály, které osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) využívají k výpočtu své daňové povinnosti. Podle dnešních Hospodářských novin (HN) totiž ministerstvo financí (MF) usoudilo, že živnostníci a další OSVČ platí příliš nízké daně. Rozdíl mezi tím, co od nich stát vybral a co jim vrátil, se za první půlrok dostal do minus 1,2 miliardy korun.

Kalousek chce přiškrtit živnostníky. Platí prý moc nízké daně

Deník připomněl, že Kalousek před necelými čtyřmi měsíci při představování daňové reformy sliboval, že se paušály nesníží. Mimo jiné i proto, aby neohrozil křehký růst české ekonomiky.

"Dlouhodobě to pokládám za neudržitelné. Daňový paušál má především zjednodušit administrativu. Logika ale velí, že za to pohodlí, že nemusíte vést účetnictví, zaplatíte na daních o něco málo více. Ne o mnoho, ale nesmí to být výhodnější," řekl listu ministr.

Řemeslníky stát místo daní dotuje

Podle MF se přitom často stává, že jsou paušály výhodnější. Například 80procentní výdajový paušál umožňuje řemeslníkům i při relativně vysokých tržbách platit daně jen minimální, nebo žádné. Takový člověk má sice velké tržby, ale místo daní ho stát vlastně dotuje, řekl HN Kalouskův náměstek pro daně a cla Ladislav Minčič.

"Ukazuje se, že výnos z daní živnostníků, tedy z daně z příjmu fyzických osob z přiznání, je záporný. To znamená, že prostředky finanční úřady vracejí. Dobrá polovina daňových přiznání podaných k prvnímu dubnu letošního roku obsahovala negativní povinnost, tedy vratku," dodal Minčič.

Zvýšení daní je kontraproduktivní

Zásah do výdajových paušálů vítá opoziční ČSSD i nejmenší vládní strana Věci veřejné. Proti je zatím ODS. V době křehkého růstu a poměrně vysoké nezaměstnanosti by takové opatření mohlo být kontraproduktivní, míní ministr průmyslu Martin Kocourek (ODS). Proti změně se nejvíce bouří zaměstnavatelé a živnostníci.

„Žádnými daněmi bych nehýbal a je to i stanovisko našeho sdružení," reaguje pro ParlamentníListy.cz Bedřich Danda, předseda představenstva Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR, na záměr snížit daňové paušály . „Osobně jsem pro to, ať se hledají perspektivnější nástroje, jak se dobrat ke státním penězům," říká Danda.

Živnostníkům to nabourá podnikatelské záměry

Danda je přesvědčen, že vyšší zdanění živnostníků rozpočet rozhodně nezachrání, navíc neustálé změny zákonů jsou tím nejhorším, co lze pro podnikatelskou sféru dělat. „Živnostník si připraví podnikatelský záměr, vychází z platných předpisů a stát zase začne hýbat s daněmi. Pak to jde ze zisku podnikatele, a to se mi nelíbí," kritizuje časté změny.

Původním smyslem výdajových paušálů bylo umožnit podnikatelům vyhnout se nutnosti archivovat hromady účtenek potřebných k prokázání nákladů. Podle posledních údajů v Česku vykonává buď hlavní, nebo vedlejší samostatně výdělečnou činnost 976.000 lidí. Přibližně polovina z nich používá výdajové paušály, napsaly dnešní HN.

Čtěte více:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor:

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vakcinační komando vyrazilo na ústecké sídliště: My Romové máme strach, vy nám určitě dáte jinou vakcínu

18:25 Vakcinační komando vyrazilo na ústecké sídliště: My Romové máme strach, vy nám určitě dáte jinou vakcínu

Zdravotníci se vydali očkovat na sídliště Mojžíř v Ústí nad Labem tamní obyvatelstvo proti covidu-19…