Kalousek hodil po Petru Robejškovi přezdívku. Ten mu odpověděl

28.11.2016 7:02

Obsáhlý rozhovor s politologem a zakladatelem politické strany Realisté Petrem Robejškem přináší server iDNES.cz.

Kalousek hodil po Petru Robejškovi přezdívku. Ten mu odpověděl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Robejšek
reklama

Za nejdůležitější oblasti, kterým se chtějí Realisté věnovat, označil rodinu, bezpečnost, spravedlnost, odpovědnost a národní bohatství. Přiznal, že podobné priority mají i ostatní strany. Realisté se od nich prý zásadně budou lišit metodou, kterou chtějí těmto hodnotám sloužit. „To mimo jiné znamená, že nám budou vodítkem čtyři pravidla, která se týkají způsobu hledání a uskutečňování řešení,“ uvedl Robejšek a pokračoval: „‚Pravidlo 20/80‘ umožňuje vyhledávat hlavní příčiny problémů ve společnosti. Národní perspektiva podtrhuje nutnost specifického přístupu k řešení problémů naší země. Pravidlo zdrženlivosti znamená snahu o omezení kontrolní a regulační posedlosti, typické pro dosud používaný styl politiky. A respekt k oponentům neznamená pouze civilizovanější formy politické komunikace. Chceme hlavně prospět této zemi. A proto, když Realisté uvidí, že nějaký plán vlády tomuto cíli slouží, tak ho budou podporovat, třeba i z opozice,“ uvedl.

Celý text je ZDE

Voličský potenciál prý straně odborníci změřili na dvacet procent. Odkud tito voliči mohou přijít? „Myslím, že bychom mohli být zajímavou možností pro nevoliče, kteří pro sebe dosud nenalezli přijatelnou politickou stranu. Dosavadní voliče ostatních stran bychom mohli zaujmout proto, že naše strana používá originální metodu vládnutí, a proto, že chceme dávat přednost zájmům našich občanů. Přitažliví bychom mohli být i pro ty, kteří jsou již přesycení tím, že ať volí kohokoli, dostanou vždycky víceméně tu samou politiku.“

Server upozornil, že šéf TOP 09 Miroslav Kalousek o straně Realisté řekl, že to bude takový „Okamura s lidskou tváří“. „Pan Kalousek je vtipný člověk a já se směji rád. Ale pan Kalousek je i člověk inteligentní, takže jsem si jistý, že to není všechno, co si o nás myslí,“ reagoval Robejšek.

Anketa

Vadí vám Babišovo EET?

31%
69%
hlasovalo: 12479 lidí

Řeč přišla i na naše členství v EU: „Jestliže se kupříkladu reakce na brexit opravdu omezí pouze na vyjednání smlouvy s Velkou Británií a nepovede k reformě EU samotné, tak může přijít doba, kdy by bylo třeba hledat jiné možnosti, jak zájmy České republiky uskutečňovat. Pokud jde o euro, tak nevidím valného smyslu v tom, vstupovat do měnové unie, která bojuje o přežití. Když se podaří konsolidace eurozóny spojená s jejím zmenšením, tak je možné o členství opět uvažovat,“ uvedl.

I když se k jiným stranám nechtěl příliš vyjadřovat, v případě hnutí ANO udělal výjimku: „Mám dojem, že hnutí ANO zaujímá pozice, které jsou hodné levicové strany. My však klademe velký důraz na národní zájmy a konzervativní hodnoty. Pokud jde o hospodářskou politiku, tak mám dojem, že hnutí ANO se hodně spoléhá na byrokracii, kontrolu a trestání. My chceme naopak podnikatelům jejich život ulehčit a snížit jejich administrativní zátěž.“

Server poukázal na to, že Babiš má hnutí ANO, majitel Synotu, senátor Ivo Valenta platí Stranu soukromníků, teď pan Dospiva stojí v pozadí za Realisty. „Jakou šanci podle vás vůbec ještě mají strany, za kterými nestojí bohatí lidé z byznysu?“ zajímalo server. „Politická práce samozřejmě stojí peníze. Ale peníze jsou pouze jedna z mnoha důležitých veličin. Voliči nejsou nemyslící stádo, které se dá koupit. Musíte je přesvědčit. A k tomu potřebujete dobré myšlenky, silné hodnoty a hlavně kompetentní a věrohodné lidi,“ odpověděl Robejšek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vrbětice: Továrna pro výrobu raket USA, šlo o ni. BIS tutlá pravdu. Načasování. Nová fakta

11:54 Vrbětice: Továrna pro výrobu raket USA, šlo o ni. BIS tutlá pravdu. Načasování. Nová fakta

Ve Vrběticích spáchali útok agenti GRU. Nešlo však o sklad společnosti IMEX Group, ale o továrnu na …