Kalousek ke Klausově podmínce restitucí: Je to nesmyslné

31.08.2012 7:02

Na obzoru je další přestřelka mezi vládou a prezidentem republiky. Důvodem je tentokrát žádost prezidenta o osobní záruky koaličních lídrů, že při církevních restitucích nebude prolomena hranice Února 1948. Reakcí některých koaličních špiček byl údiv a nechápavost.

Kalousek ke Klausově podmínce restitucí: Je to nesmyslné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Miroslav Kalousek

Podle serveru Novinky.cz se předsedové koaličních stran zdráhají dát prezidentovi osobní garance, že církevní restituce neprolomí hranici Února 1948. Prezident přitom naznačil, že jejich vyjádření ovlivní jeho rozhodnutí, zda zákon podepsat či nikoliv.

Ministr financí Miroslav Kalousek označil Klausovu podmínku za nesmyslnou a neústavní. „To je nepřípadná novelizace ústavy,“ říká k prezidentovu požadavku s tím, že on by na místě předsedy strany Karla Schwarzenberga na tuto výzvu nereagoval. Zárukou je podle něj už to, že pro zákon zvednou ruku ve Sněmovně.

Kalousek věří, že Klausovo popíchnutí nepřiměje k revizi postoje některé občanské demokraty, kteří na podněty z Hradu tradičně reagují vstřícně. Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg zase nechápe, jakou záruku by měl prezidentovi dát. „Z dopisu pana prezidenta mi není jasné, co přesně má znamenat osobní garance,“ namítá.

Předseda vlády Petr Nečas nechtěl své stanovisko ke Klausově podmínce nijak komentovat. „Nejdříve se svým stanoviskem seznámím pana prezidenta a poté i veřejnost,“ ujistil. Karolína Peake rovnou oznámila, že prezidentovy obavy nesdílí, ale nabídla, že zákon nechá přezkoumat Legislativní radou vlády.

Hlavním bodem sporu v rozsahu navraceného je majetek, který znárodnila vláda v tzv. druhé pozemkové reformě v roce 1947, která po Únoru již nebyla prováděna, protože došlo k mnohem radikálnějšímu znárodnění. Pokud by takto byla prolomena hranice komunistického převratu, mohli by uplatňovat své nároky i někteří šlechtici, či odsunutí Němci.    


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rusové coby osvoboditelé v Evropě končí. Ivan Hoffman o přepisování dějin

17:00 Rusové coby osvoboditelé v Evropě končí. Ivan Hoffman o přepisování dějin

POHLED IVANA HOFFMANA Generace, která zažila druhou světovou válku, vymřela, a s ní se poroučela i h…