Kalousek má drtivý vzkaz pro ty, kteří včera demonstrovali na Václaváku proti sankcím vůči Rusku. Čtěte

29. 9. 2014 7:55

Na pražském Václavském náměstí se v neděli uskutečnila demonstrace proti sankcím vůči Rusku. Zúčastnilo se jí asi dvě stě demonstrantů. Mezi řečníky byl například senátor a předseda Strany práv občanů Jan Veleba, exministr zahraničí Jan Kavan, poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD) nebo režisér Zdeněk Troška. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který sankce prosazuje, pak v reakci pro ParlamentníListy.cz společně s europoslancem Stanislavem Polčákem vystoupení těchto účastníků kritizovali.

Kalousek má drtivý vzkaz pro ty, kteří včera demonstrovali na Václaváku proti sankcím vůči Rusku. Čtěte
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek
reklama

Anketa

Vadí vám, že Zeman na konferenci pořádané Putinovým oligarchou rusky vyzval ke zrušení sankcí proti Rusku?

hlasovalo: 29864 lidí

„Buď pánové už zapomněli, jaké to je být okupován cizí mocí, nebo se jim v té okupované zóně líbilo. V každém případě ti, kterým se nelíbilo žít v okupované zóně, by měli vyjádřit solidaritu s každou suverénní zemí, která je napadena a část jejího území je okupována nebo anektována,“ reagoval pro ParlamentníListy.cz Kalousek.

Exotický proud v politice i ve společnosti

ParlamentnímListům.cz se vyjádřil také europoslanec Stanislav Polčák (TOP 09 a Starostové). „Já tam byl včera (27. 9. - pozn. red.) na Svatováclavských slavnostech a nikdo tam takto nemluvil. Sv. Václav byl nepochybně panovníkem spolupráce, ale v těch zásadních věcech neuhnul, dokonce i položil život. Reprezentanti ČSSD prezentují tedy jiný proud v ČSSD? Naštěstí tito pánové představují exotický proud v naší politice i společnosti,“ napsal v SMS zprávě Polčák.

Fotogalerie: - Ne sankcím, ano míru

Na Václavském náměstí v Praze se sešli odpůrci san...
Na Václavském náměstí v Praze se sešli odpůrci san...
Předseda SPO Jan Veleba
Na Václavském náměstí v Praze se sešli odpůrci san...
Na Václavském náměstí v Praze se sešli odpůrci san...
Na Václavském náměstí v Praze se sešli odpůrci san...

Dopady protiruských sankcí a pozdrav prezidenta

Nepoklonkujme, nehrbme se a odmítněme politiku sankcí a zotročování národů – taková byla hesla řečníků na nedělní demonstraci. Exprezident Agrární komory, senátor a předseda Strany práv občanů Jan Veleba zde promluvil zejména o dopadech protiruských sankcí. V závěru svého projevu pak demonstrantům vyřídil pozdrav od prezidenta Miloše Zemana. „Pan prezident o této akci ví, pozdravuje nás a je s námi!“ řekl Veleba za bouřlivého potlesku, který směřoval hlavě státu.

Anketa

Co si myslíte o západních sankcích proti Rusku?

hlasovalo: 41835 lidí

„Ruské trhy postupně obsadí země, které čekají na příležitost. Brazílie, Argentina, Chile, Čína, Turecko, Nový Zéland a další. To všechno se stane, ale v samotném Rusku se už mnohé stalo. Prezident Putin požívá podpory, o jaké se může všem ostatním státníkům světa jenom zdát,“ řekl Veleba.

Podělil se také o názory běžných ruských občanů, které si osobně vyslechl. „Současný ruský občan se cítí ponížen a získává ke všemu, co pochází z EU a USA, averzi a je založen dlouhodobý negativní vztah, který bude ovlivňovat jeho jednání v budoucnu. Chci jasně a nahlas říct, že s tímto stylem politiky EU nesouhlasím!“ hřímal senátor a kritizoval české politiky, kteří nemají odvahu takovou politiku rovněž odmítnout. „Pouze dva vybočili z proudu a hájí naše zájmy. Je to premiér Sobotka a především prezident republiky Miloš Zeman. Prosím, abychom jim poděkovali,“ řekl Veleba a začal další potlesk.

Troška: Neposlouchejme slepě příkazy kohokoliv

Velmi důrazný ve svém projevu k demonstrantům byl známý režisér Zdeněk Troška, který ale kvůli pracovním povinnostem mimo ČR mluvil prostřednictvím telefonu. „Je načase zabránit tomu, aby o nás a za nás stále rozhodovali jiní. Neposlouchejme slepě příkazy kohokoliv a odkudkoliv, to už tady bylo. Pořád máme svou národní hrdost,“ sdělil Troška.

„Nepoklonkujme a nehrbme se před nikým, ale jako rovnocenní partneři na rovinu říkejme své požadavky. To, že jsme maličká země, ještě neznamená, že musíme pořád stát někde v pozadí a držet hubu a krok, jak tomu bývalo a bohužel stále ještě je. Neměli bychom se zastrašováním nechat vmanipulovat do nebezpečných situací a hájení cizích zájmů. Ještě pořád je čas zabránit tomu, aby se naše krásná republika proměnila ve spálenou zemi,“ řekl Zdeněk Troška.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Petr Kupka, Radim Panenka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dominance němčiny, angličtina se vytrácí. To bude fičák! Saša Vondra zásadně k německému europředsednictví

20:42 Dominance němčiny, angličtina se vytrácí. To bude fičák! Saša Vondra zásadně k německému europředsednictví

Začíná německé předsednictví Evropské unie a jeho hlavním cílem je, aby Unie ze současné krize vyšla…