Kalousek nad novinami: Stovky agentů se chopily řízení země...

17.04.2020 11:46

Pravicová opozice kritizuje koaliční vládu ANO a ČSSD za to, že raději nakupuje ochranné pomůcky pro zdravotníky v Číně, než by se obrátila na české firmy a ekonomicky je podpořila. Podle serveru Info.cz se teď navíc ukazuje, že nákupy organizuje muž, který v minulosti spolupracoval s komunistickou Státní bezpečností. A Miroslav Kalousek hned vyrazil do útoku.

Kalousek nad novinami: Stovky agentů se chopily řízení země...
Foto: red
Popisek: Dokumenty z předlistopadu 1989, Ilustrační foto

Ministr zdravotnictví za hnutí ANO Adam Vojtěch dal při nouzovém stavu dohromady tým, s jehož pomocí nakupuje ochranné pomůcky pro zdravotníky. Především z Číny. Nákupní tým vede Miroslav Doležal, který o sobě mluví jako o kariérním diplomatovi.

Jak INFO.CZ zjistilo, v profesním profilu Miroslava Doležala ovšem chybí poměrně zásadní informace: "Od roku 1983 několik let spolupracoval s komunistickou rozvědkou a byl zaměřen na získávání informací proti Severoatlantické alianci. Lustrační osvědčení, prokazující, že dotyčný úředník nespolupracoval s totalitní tajnou službou, je nutné pouze pro výkon funkcí obsazovaných volbou, jmenováním nebo ustanovováním. Pozice v odboru dohledu nad zdravotními pojišťovnami ani post šéfa týmu ministerských nákupčích – i přes mimořádnou citlivost a strategičnost funkce – to zjevně nejsou,“ napsal server.

Z matriálů, který má server k dispozici, je prý zjevné, že 'Doležal byl ve spolupráci s StB vemi aktivní, počínal si jako uvědomělý komunistiký pracovník, který neváhal donášet i na své kolegy na tehdejším ministerstvu zahraničí. Dostalo se mu dokonce možnosti studovat na škole v Moskvě, ze které se rekrutovali agenti KGB.

"Doležal nebyl pouze loajálním diplomatem totalitního režimu, ale také velmi aktivním spolupracovníkem komunistické rozvědky. Tajná služba z jeho výstupů vytvářela analýzy, tipovala si možné budoucí spolupracovníky či agenty ze zahraničí. Možné budoucí informační prameny ale prověřoval a tipoval sám Doležal, jak vyplývá z hlášení v jeho dodnes dochovaném a poměrně obsáhlém svazku. Doležal byl rozvědkou zaměřen – kromě sféry zájmu NATO – také na diplomaty a obchodní specialisty z komunistické Číny, odkud dnes Česká republika nakupuje řadu ochranných pomůcek proti koronaviru,“ napsal k tomu server.

Doležal pracuje pro ministerstvo od roku 2015 a serveru dal jasně najevo, že na jeho otázky nebude reagovat.

Zato Miroslav Kalousek (TOP 09) se rozhodl celou věc řádně okomentovat. Připomněl, že předseda vlády Andrej Babiš také spolupracoval s komunistickou Státní bezpečností a v jejich svazcích se objevoval pod krycím jménem Bureš.

"Je to zajímavé čtení, nikoliv však překvapivé. S nástupem agenta Bureše do Vlády ČR pookřály stovky jeho bývalých kolegů a po pětadvaceti letech se opět chopily řízení země,“ podotkl Kalousek.

Miroslav Kalousek se ozval

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Romea v nesnázích. Aktivistce to ujelo. Omluvte se! žádá Pavel Černý. A přišel první krok

14:26 Romea v nesnázích. Aktivistce to ujelo. Omluvte se! žádá Pavel Černý. A přišel první krok

Na tiskové konferenci lidskoprávních aktivistů zaznělo něco, co zřejmě zaznít nemělo. Podle Edity St…