Kalousek nazval Babiše ňoumou. Prezident už by měl dát pověření k sestavení vlády někomu jinému

09.04.2018 18:51

Je půl roku po volbách a Andreji Babišovi se stále nepodařilo sestavit vládu s důvěrou Sněmovny. Mnozí začínají spekulovat o tom, zda není chyba v jeho vyjednavačských schopnostech a jestli by prezident Miloš Zeman jednáním o sestavování vlády neměl konečně pověřit už někoho jiného. Sám premiér uvedl, že při vládním jednání dělal maximum a stanovisko, které mu sdělí prezident Miloš Zeman při úterní schůzce v Lánech, pro něj bude při dalším postupu zásadní. „Slušný prezident by takovému ňoumovi pověření vzal,“ vypálil na Twitteru šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

Kalousek nazval Babiše ňoumou. Prezident už by měl dát pověření k sestavení vlády někomu jinému
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek
reklama

„Premiér ani půl roku po volbách neumí prezidentovi říct, jak chce zajistit důvěru Poslanecké sněmovny pro svou vládu. Slušný politik by v takové situaci pověření vrátil. A slušný prezident by takovému ňoumovi pověření vzal a pověřil by někoho jiného,“ nebral si na svém twitterovém účtu servítky Miroslav Kalousek.

„Když prezident řekne, že pověří vyjednáváním o vládě někoho jiného z hnutí ANO, tak to budu akceptovat,“ řekl Babiš, který prý stanovisko pana prezidenta považuje za zasádní. „A samozřejmě je taky zásadní názor našeho poslaneckého klubu, který zasedne příští úterý,“ dodal s tím, že pokud bude mít hnutí ANO pocit, že je brzda, tak je připraven to řešit.

Sociální demokraté jednali s ANO o koaliční vládě s tichou podporou komunistů, což začínalo vypadat velice slibně. Nepřekročitelným problémem se však stalo, že si ČSSD začala nárokovat pět resortů včetně ministerstva financí nebo vnitra jako výměnu za toleranci trestně stíhaného premiéra. Premiér v demisi Andrej Babiš nakonec na pět postů přistoupil, ale vnitro ani finance sociálním demokratům nenabídl.

„Celé mě to mrzí, dali jsme do toho strašně moc energie. Strašně moc jsme chtěli, aby tady vznikla stabilní menšinová vláda za podpory programové s KSČM,“ řekl premiér a dodal, že byl skutečně velmi překvapený, že ČSSD odmítla jejich velice velkorysou nabídku. Trvá také prý na tom, že ustoupili téměř ve všem, a doposud dobře nerozumí tomu, proč sociální demokraté na vnitru tolik trvali. „Já jsem se ptal, co má ministerstvo vnitra společného s jejich programem, opravdu jsme se tomu strašně divili,“ uzavřel premiér.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ruská ambasáda vydala stanovisko na americkém Facebooku. Orkán reakcí by srovnal panelák se zemí

15:14 Ruská ambasáda vydala stanovisko na americkém Facebooku. Orkán reakcí by srovnal panelák se zemí

ParlamentníListy.cz v pondělí mapovaly reakce fanoušků předsedy ODS na jeho facebookovém profilu pot…