Kalousek nebude zdaňovat výhry. Prý to stojí tolik, že se to nevyplatí

26. 7. 2012 8:53

Zdanit výhry sázkařů není tak jednoduché, jak se zdálo. Přišli na to už i na ministerstvu financí, a proto od tohoto plánu resort upustil. Hráči by totiž například museli vystoupit z anonymity a při vyplácení výhry předkládat občanský průkaz pro kontrolu. Což je zatím prakticky nereálné.

Kalousek nebude zdaňovat výhry. Prý to stojí tolik, že se to nevyplatí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Výherní automaty

Z analýzy, kterou si nechalo ministerstvo udělat, vyplývá, že všeobecné zdanění výherců není možné. Musely by se totiž zavést evidence všech výherců, což se v Česku neděje. Většina sázek, tedy kromě her na internetu, se podává a vyplácí zcela anonymně.

Plán ministerstva byl dvojí. V prvním případě by zavedla tzv. srážkovou daň, což by znamenalo, že se výhra vyplatí ihned, ale už zdaněná. Z jednoho milionu by si stát mohl tedy přijít na 350 tisíc korun. V druhém případě by výherce dostal celou část jednoho milionu, ale za rok by byl povinen podat daňové přiznání, kde by sám státu daň odvedl.

Tento ne moc složitý systém získávání financí do státní poklady však narazil na zásadní problém. Vydané náklady by totiž byli vyšší, než částka, jež by stát daní získal. Autoři analýzy zjišťují, že zvýšení příjmu do státního rozpočtu lze dosáhnou jinými, méně náročnými způsoby.

Dále by podle odborníků hrozilo, že by se navýšily nelegální loterie a hlavně, zdaňování samotnými výherci je v EU ojedinělé. V neposlední řadě by pro zpětnou kontrolu přiznání bylo nutno vybudovat centrální celostátní databázi při sdílení údajů od všech provozovatelů působících na území České republiky.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jno
reklama

Produkt zdarma za recenzi?

Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hamáček toho má už dost. Bouchl do stolu a odhalil, jak je to se „syrskými sirotky“ z Řecka: Sedmnáctiletí Pákistánci a Afghánci. Bezpečnostní riziko pro naši zemi!

17:35 Hamáček toho má už dost. Bouchl do stolu a odhalil, jak je to se „syrskými sirotky“ z Řecka: Sedmnáctiletí Pákistánci a Afghánci. Bezpečnostní riziko pro naši zemi!

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček se důrazně ohradil proti všem kritikům, kteří mu vyčítají…