Kalousek neočekává s ministrem Pilným žádnou změnu: Ať se ta osoba jmenuje jakkoliv, stejně bude chránit Babiše

17. 5. 2017 21:51

Poslanec za hnutí ANO Ivan Pilný nahradí v pozici ministra financí svého stranického šéfa Andreje Babiše. Pokud to stvrdí prezident Miloš Zeman po návratu z Číny, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na výměnu už kývl. Co na to říkají další politici.

Kalousek neočekává s ministrem Pilným žádnou změnu: Ať se ta osoba jmenuje jakkoliv, stejně bude chránit Babiše
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan Pilný

„Hnutí ANO a Andrej Babiš je jeden nedělitelný organismus. Bude-li ministr financí kdokoli, koho hnutí ANO a Andrej Babiš nominuje, k žádné opravdové změně nedojde. Ta osoba, ať už se jmenuje jakkoli, bude dál chránit Andreje Babiše a jeho činy a zájmy Agrofertu na ministerstvu financí,“ řekl novinářům Kalousek. Vyjádření přinesl deník Právo. 

Koaliční lidovci se v hodnocení tohoto kroku drží zpátky. Předseda strany Pavel Bělobrádek pouze opakovaně zdůrazňuje, že jde o odpovědnost koaličního ANO a premiéra Bohuslava Sobotky. Lidovci ctí koaliční smlouvu a stojí stranou tohoto sporu.

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

Sociální demokraté se zdají být s volbou Ivana Pilného spokojení. Spokojeni se zdají být předseda sněmovny Jan Hamáček i bývalý ministr průmyslu Jan Mládek. Poněkud opatrněji k Pilnému přistupuje předseda rozpočtového výboru Václav Votava (všichni tři z ČSSD).

Celý článek naleznete zde.

„Je to na rozhodnutí pana premiéra, zdali považuje pana Pilného za člověka, kterého by měl navrhnout panu prezidentovi. Nepochybně pan Pilný není svázán s ministerstvem financí. To, co se vytýkalo náměstkyni Schillerové, že byla na ministerstvu, když se řešily korunové dluhopisy, se ho netýká. Není svázán s daňovou správou. Myslím, že ani nepracoval pro Agrofert,“ řekl

Ekonomický expert ODS Jan Skopeček je nominací Ivana Pilného překvapen. Už proto, že Pilný před dvěma dny váhal, zda by takovou nabídku přijal, jelikož se na ni necítil dost kompetentní. Dnes už to asi cítí jinak. Podobnou námitku předestřela v Interview ČT24 i poslankyně ODS Miroslava Němcová.

Kritičtí jsou i komunisté. Šéf strany Vojtěch Filip má za to, že by lepším ministrem financí byl někdo, kdo už má s ministerskou prací nějaké zkušenosti. „Řízení firmy není řízení ministerstva. Zásadně odmítám princip, že stát se dá řídit jako firma. Stát nemůže nikoho propustit, protože to by musel své občany vyhnat za hranice, a to se snad nedělá ve slušné společnosti,“ podotkl Filip. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kostlivec ve skříni Transparency International! Půjčka, dotace? Šlo to pod stůl. Zloděj křičí, chyťte zloděje, směje se žalobě na Babiše strážce tehdejší kauzy

5:10 Kostlivec ve skříni Transparency International! Půjčka, dotace? Šlo to pod stůl. Zloděj křičí, chyťte zloděje, směje se žalobě na Babiše strážce tehdejší kauzy

Třicet milionů korun. Takovou dostala v roce 2001 česká Transparency International (TI ČR) půjčku od…