Kalousek ovlivňuje vyšetřování kauzy Vondra, naštval se Nečas

24.02.2011 16:06

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) hrubým způsobem ovlivňuje vyšetřování případu firmy PROMOPRO spol. s.r.o., která získala spornou zakázku v době českého předsednictví EU, uvedl ve čtvrtek premiér Petr Nečas (ODS).

Kalousek ovlivňuje vyšetřování kauzy Vondra, naštval se Nečas

V rozhovoru pro server iHned.cz předseda vlády zdůraznil, že Kalousek, který umožnil vyšetřovatelům finančně-analytického útvaru (FAÚ) svého ministerstva o kauze hovořit, není ve věci soudce ani vyšetřovatel. S Kalouskem chce o věci Nečas vést "velmi vážný rozhovor". 

"Není ani vyšetřovatel, ani soudce a na výroky, co je a není trestným činem by měl být velmi opatrný," prohlásil Nečas. S případem je spojován jeho stranický kolega, místopředseda ODS a ministr obrany Alexandr Vondra, který byl v době českého předsednictví EU vicepremiérem právě pro evropskou problematiku. 


Kalousek se směje. Nic jsem neovlivňoval

"Té nervozitě se musím hořce usmát. Měl jsem pocit, že pan premiér v boji s korupcí a praním špinavých peněz sliboval trochu jiný přístup," reagoval na rozhovor Kalousek. Zdůraznil, že vyšetřování rozhodně neovlivňoval a informace o něm zveřejnil až poté, co FAÚ svá šetření skončil. "Důkazy, které při tom nashromáždil mne opravňují k pojmenování 'nestandardní zlodějna'. Zda tato nestandardní zlodějina bude také vyhodnocena jako trestný čin, to už není v působnosti ministerstva financí," podotkl ministr.

Dodal, že nedělal nic jiného, než že bránil profesionální práci svého úřadu. "Ta byla - a obávám se, že stále je - pod nepřípustným politickým a mediálním tlakem," uzavřel Kalousek. 

Proti TOPce razantně, zažádala pražská ODS

Razantní postup vůči ministrovi financí žádala v úterý pražská ODS. "Vedení ODS a místopředsedové musí razantnějším způsobem vystupovat proti politickým útokům TOP 09," řekl její šéf Boris Šťastný. 

Kalousek zbavil mlčenlivosti šéfa FAÚ Milana Cícera. Před týdnem pak zveřejnili podrobnosti zjištěné útvarem o tocích peněz od firmy Promopro. Finanční analytický útvar MF na základě svých zjištění podal v lednu trestní oznámení. 

Čeští i rakouští státní zástupci začali v minulých dnech prověřovat podezření z praní špinavých peněz při transakcích týkajících se této sporné zakázky. Policie v souvislosti se zakázkou prověřuje také podezření ze spáchání trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku. 

Podle Nečase by ministr, který má pod sebou takový útvar jako je FAÚ, by se měl velmi kontrolovat ve výrocích, aby se nevystavil podezření, že vyšetřování ovlivňuje. "Řízené úniky informací, nestandardní zbavení mlčenlivosti, to všechno vzbuzuje mé otázky a s ministrem financí budu mít velmi vážný rozhovor," upozornil předseda vlády. 

Nečas žádá vyšetření případu, nemá prý ale důvod ve věci nevěřit místopředsedovi ODS Vondrovi. "Nepochybuji, že řadě lidí kroky, které se dějí na ministerstvu obrany, vážným způsobem vadí a snaží se pana ministra a jeho spolupracovníky diskreditovat," podotkl předseda vlády. 


Čtěte také:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pas, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan Vyskočil účtuje: Střet zájmů, Čapí hnízdo? Žvásty, bláboly! Co to zničené zemědělství, prodaná voda, diktát, koho volit a vítat...

10:06 Ivan Vyskočil účtuje: Střet zájmů, Čapí hnízdo? Žvásty, bláboly! Co to zničené zemědělství, prodaná voda, diktát, koho volit a vítat...

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Nad zneužíváním syna pana Babiše ve volebním klání se mi zvedá žal…