Kalousek po Zemanově poselství: Strašíte nepravdami o Green Dealu. Pehe se nudil, Šídlo smál

26.12.2021 16:20

Prezident Miloš Zeman přednesl ve druhý svátek vánoční své poselství; v něm nechyběl apel k povinnému očkování, na vyvázání se z Green Dealu EU a na zásadní úpravu státního rozpočtu. Vzápětí se na internetu vyrojila spousta i kritických reakcí – na ledacos prý hlava státu ve svém „suchém“ projevu zapomněla, příliš strašila, opět společnost nespojovala a o něčem prý dokonce i lhala.

Kalousek po Zemanově poselství: Strašíte nepravdami o Green Dealu. Pehe se nudil, Šídlo smál
Foto: Screen vysílání ČT1
Popisek: Prezident Miloš Zeman při Vánočním poselství

„Nás všechny bych chtěl vyzvat k odvaze. A odvaha není laciná. Je daleko pohodlnější nedělat nic nebo dělat jenom matoucí, kosmetické úpravy, zatímco radikální zásahy ponecháme stranou, abychom nikoho nerozčílili.

Chtěl bych vás tedy vyzvat k souhlasu s povinným očkováním, chtěl bych vás vyzvat k vyvázání se ze Zeleného údělu pro Evropu a k prosazování vlastní energetické politiky v zájmu našich občanů a jejich životní úrovně. A konečně bych vás chtěl vyzvat k racionálním, a nikoli fiktivním a kosmetickým úpravám státního rozpočtu cestou zrušení daňových výjimek.

Vím, že můj projev nebyl všeobjímající a zejména že nebyl konejšivý a hladící, ale problémy, které máme, jsou reálné, a je zapotřebí o nich ne jenom mluvit, ale řešit je a bojovat s nimi,“ shrnul prezident Zeman.

Exposlanec Miroslav Kalousek (TOP 09) reflektoval Zemanovo vánoční poselství slovy, že podal „mylné informace“ o ambicích Green Dealu: „Prezident Zeman tvrdí ve svém vánočním poselství, že ‚Grean Deal nám ukládá v roce 2030 přestat topit zemním plynem‘. Nic takového není pravda a veřejnost by na to měla být upozorněna. Účelem vánočního poselství není strašení občanů nepravdivými informacemi,“ píše ve svém tweetu.

Vánoční projev z podobných důvodů kritizuje také poslanec Evropského parlamentu Jiří Pospíšil (TOP 09). „Už jsem dávno vzdal to, že by pan prezident mohl alespoň v době Vánoc mluvit o hodnotách společnosti a snažit se ji spojovat... Srovnávat ale Zelený úděl s teroristy z Tálibánu je už hodně chucpe a laciné. I na Zemana…“ podotýká Pospíšil.

Jiní označili prezidentův projev jako „suchý“, jelikož v něm chyběly jeho známé útoky na politické oponenty či na pracovníky z médií.

„Bylo to poselství pana prezidenta bez kritiky zkrachovaných politiků a komentátorů, co jen kritizují, ale nikdy nic nedokázali, takové trochu suché,“ přemítá politolog Jiří Pehe.

O strašení z úst prezidenta v této souvislosti hovoří i předseda Pirátů Ivan Bartoš. „Bohužel sdělení snížil strašením terorem či šířením dezinfa o zákazu plynu v roce 2030. Digitální a ekologická transformace má být výzvou, ne hrozbou. A prezident má společnost spojovat, ne štěpit,“ vyčítá mu šéfpirát. Oceňuje alespoň to, že Zeman zmínil nutnost řešení pandemie, energií a schodku státního rozpočtu.

Komentátor Jindřich Šídlo si ke zhodnocení Zemanova projevu vypůjčil jeho úvodní slova o tom, že to „nebyl dobrý rok“, která obrátil přímo na osobnost prezidenta. „Souhlasím, prezident Zeman neměl dobrý rok,“ míní Šídlo.

Předchůdci prezidenta Zemana k národu promlouvali na Nový rok; Zeman termín přesunul na druhý svátek vánoční. Uvolněný čas tak letos na Nový rok využili další ústavní činitelé. S projevy vystoupili tehdejší premiér Andrej Babiš, předseda Senátu Miloš Vystrčil i tehdejší předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

svoboda slova

Cituji vás: ,,„Pak tu ale máme spoustu věcí označovaných za ‚dezinformační narativ‘ a podobně, kdy je zřejmé, že se toto označení používá jen jako zbraň proti politickým oponentům." Je zajímavé, že to říkáte zrovna vy, když tato vláda, kde je i ODS a ostatně hlavně sám Fiala dost často toto dělá a n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

O 150 Kč méně. V Polsku. Doufali, že si toho nevšimnete

13:21 O 150 Kč méně. V Polsku. Doufali, že si toho nevšimnete

Že se nakupovat v Polsku už nevyplatí? Možná nesouhlasí Češi, kteří si koupili kilo krůtích prsou v …