Kalousek pobízí opozici, ať zkusí sestřelit vládu: Nemáte morální právo nekonat

17.04.2021 12:03

Občan Miroslav Kalousek má za to, že v současné situaci nemá demokratická opozice právo jen sedět a nic nedělat. Zakladatel TOP 09 a dnes již bývalý poslanec se domnívá, že povinností opozice je pokusit se vyslovit nedůvěru vládě Andreje Babiše (ANO), když už je jasné, že přišel o podporu komunistů, kteří menšinovou koalici ANO a ČSSD drželi u moci po tři roky.

Kalousek pobízí opozici, ať zkusí sestřelit vládu: Nemáte morální právo nekonat
Foto: Repro ČT24
Popisek: Exposlanec Miroslav Kalousek (TOP09)
reklama

Anketa

Jste spokojeni s tím, jak ČT nakládá s vašimi koncesionářskými poplatky?

3%
97%
hlasovalo: 22362 lidí

V komentáři uveřejněném na serveru Forum24.cz Kalousek konstatoval, že vláda Andreje Babiše v uplynulých dvanácti měsících ztratila důvěru vlastních občanů. Opíral se zřejmě o průzkumy veřejného mínění, které v průběhu covidového roku ukazovaly, jak klesá důvěra veřejnosti v to, že vláda v koronavirové krizi ví, co dělá.

Teď přišel podle Kalouska čas, aby vládě vyjádřila nedůvěru i Poslanecká sněmovna. Tohoto svého úkolu se prý opozice rozhodně nemůže zbavit. Nemohou se jí podle něj zbavit ani Piráti a Starostové, kteří se zdráhají vyslovit nedůvěru Babišově vládě s odůvodněním, že by tak moc přešla do rukou prezidenta Miloše Zemana.

„S ohledem na nevypočitatelnost a svévoli prezidenta republiky s sebou vyslovení nedůvěry vládě určité riziko jistě nese. Obecně platí, že žádná situace nikdy není tak strašná, aby nemohla být ještě horší. Toto pravidlo poskytuje v Čechách již po staletí pohodlné alibi nejen Blanickým rytířům, ale i politikům, kteří se zaleknou odpovědnosti a rozhodnou se raději nedělat nic. Ti, kteří chtějí situaci zlepšit, si však nečinnost dovolit nemohou,“ poznamenal Kalousek.   

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Exministr financí považuje za pravděpodobné, že by Zeman stejně nechal dovládnout Babišovu vládu do voleb, takže fakticky by se příliš mnoho věcí nesplnilo, ale podle jednoho ze zakladatelů TOP 09 by vyslovení nedůvěry vládě sehrálo roli zásadního symbolu.

Druhou možností je, že si Zeman najmenuje svou úřednickou vládu, která vůči němu bude ještě poslušnější než ta Babišova. Ale pokud by se to opravdu stalo, podle exposlance Kalouska by ve Sněmovně vzrostla chuť hlasovat pro její rozpuštění a pro co nejrychlejší cestu k předčasným volbám.

„Jsem přesvědčen, že zejména v zájmu srozumitelnosti, pravdivého obsahu a smyslu politiky nemá demokratická opozice ani morální, ani politické právo nekonat. Přirovnávání k naivitě ministrů z února 1948 patří právě k onomu matení pojmů. Gottwaldovi ministři nebyli opozicí a naše politika tenkrát žádnou opozici ani neměla. Chci věřit, že dnes stále ještě demokratickou opozici máme. Že si je vědoma své úlohy a že tak tedy bude i jednat,“ uzavřel důrazně Kalousek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Stydíme se. Promiňte.” Policisté u hospod otáčí. A hospodský: Varuji! Od pondělka…

4:43 „Stydíme se. Promiňte.” Policisté u hospod otáčí. A hospodský: Varuji! Od pondělka…

Češi začínají po mnoha měsících tvrdých zákazů znovu normálně žít, a přestože zahrádky oficiálně otv…