Kalousek, podepře to Kalousek! Anebo ani nebude muset. Babiš úplně „vysmahne“. Nové řešení, které prý zvažuje ČSSD

16.05.2017 7:25

Ministerstvo financí by mohl vést premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). I tato varianta zazněla ze sociální demokracie. Píší o ní Lidové noviny s tím, že kvůli této variantě by padla koalice.

Kalousek, podepře to Kalousek! Anebo ani nebude muset. Babiš úplně „vysmahne“. Nové řešení, které prý zvažuje ČSSD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek
reklama

Premiér Bohuslav Sobotka totiž včera odmítl jmenovat současnou náměstkyni ministra financí Alenu Schillerovou do čela resortu, s tím, že není pro ČSSD důvěryhodná. Zamítl i jméno ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO). V tuto chvíli tak podle Lidových novin ANO žádný další personální nápad nemá.

„Bylo by ústavně konformní, aby byl vedením Ministerstva financí dočasně pověřen pan premiér,“ uvedl v té souvislosti předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček. I s tím by však musel souhlasit prezident Miloš Zeman, ten zatím všechny kroky předsedy ČSSD odmítá. Na ty další si musíme počkat po jeho návratu z Číny. 

V případě, že by se dočasného vládnutí nad resortem financí ujal premiér, znamenalo by to podle Babiše konec koalice. Dovládl by tak menšinový kabinet sociálních demokratů s lidovci. ČSSD ústy Hamáčka totiž odmítla, že by mohlo dojít k přibrání některé z opozičních stran. Sobotka by tak nepotřeboval nové pověření od Zemana, nemusel by ani projít sítem zvaným "vyjádření důvěry sněmovny". 

Anketa

Vadilo by vám, kdyby Sobotkova vláda dovládla s tolerancí Kalouska a ODS?

95%
hlasovalo: 12987 lidí

Jak uvádí Lidové noviny, neexistuje žádné ústavní pravidlo, které by předsedu vlády oslabené o koaličního partnera nutilo, aby o důvěru dolní komory žádal. „Pokud se premiér nezmění, vláda je plus minus stejná,“ nechal se slyšet ústavní právník Jan Kysela. 

Ústava totiž počítá de facto s tím, že jestliže není dostatek hlasů na důvěru koalice, musí být dost hlasů na nedůvěru opozice. Jenže to až tak neplatí. V tuto chvíli by totiž rozhodla mimo jiné TOP 09 v čele s Miroslavem Kalouskem, která, ač v opozici, nehodlá vládě vyjádřit nedůvěru. Kalousek to řekl v minulých dnech serveru Seznam Zprávy.

„Necháme vaši vládu dovládnout, nevyslovíme nedůvěru. A to z jediného důvodu. Nechceme, aby se rozhodujícím hráčem stal prezident Zeman,“ uvedl.

Původní text ZDE.

Jediná potíž by tak podle Lidových novin mohla nastat s jmenováním ministrů v resortech, které by opustili ministři za ANO. Každého nového ministra totiž musí jmenovat prezident Zeman. Ten má v současné době zatím na stole ještě žádost o odvolání ministra Babiše. A hovoří o tom, že se musí poradit s Ústavním soudem. Tam se však případně chce obrátit i Sobotka... A volby jsou již za pět měsíců.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pár hospod krachne na covid? Zdeněk Pohlreich vybouchne vzteky. Neuvidí rád

8:22 Pár hospod krachne na covid? Zdeněk Pohlreich vybouchne vzteky. Neuvidí rád

Docent Michael Kroh, ekonom a jeden z dlouholetých členů SPOZ, kroutí hlavou nad pláčem restauratérů…