Kalousek to pohřbil. I Fialovi. Bartoš někomu nevoní. Klaus ml. v hrozné situaci

28.01.2021 12:27

Je to pár dní, co Miroslav Kalousek odešel ze Sněmovny a agentura SANEP už hlásí, že jeho odchod by mohl nakonec pravicové koalici ODS, TOP 09 a lidovců uškodit. Zdá se navíc, že ne všem voličům je po chuti spojení Pirátů se Starosty a nezávislými. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš dál kraluje politické scéně. Ale už nemá podporu 30 procent voličů.

Kalousek to pohřbil. I Fialovi. Bartoš někomu nevoní. Klaus ml. v hrozné situaci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek

Lednový průzkum společnosti SANEP ukázal, že Andrej Babiš se svým hnutím ANO dál vede peleton sněmovních politických stran. Momentálně mu důvěru vyjadřuje 27,1 procenta voličů. V posledních sněmovních volbách v roce 2017 získal Babiš 29,6 procenta hlasů. Přes koronavirovou krizi a problémy s očkováním má Babiš stále podporu největšího tábora voličů.

Koalici Pirátů a STAN by volilo 23,6 procenta hlasů.

„Toto koaliční uskupení by si teoreticky v součtu zisků jednotlivých stran pohoršilo o 1,9 procenta oproti prosinci, kdy Piráti získali samostatně 17,5 procenta, STAN osm (což v součtu znamenalo v prosinci celkem 25,5 procenta). Je zřejmé, že ne všichni voliči Pirátů a STAN jsou příznivci tohoto volebního koaličního uskupení,“ uvedla společnost SANEP.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš nadále neskrývá ambici stát se premiérem a teoreticky se mu to může podařit, pokud Andrej Babiš nenajde pro svou příští vládu koaliční partnery.  

Oslabení potkalo i pravicovou koalici ODS, TOP 09 a lidovců. Agentura naznačila, že to může souviset s nedávným odchodem Miroslava Kalouska (TOP 09) ze Sněmovny.

„Třetí pozici by v současné době získalo koaliční uskupení ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, a to se ziskem 18,3 procentních bodů. V aktuálním průzkumu si tak toto koaliční uskupení pohoršilo oproti minulému měsíci o 1,8 procent. Za poklesem zájmu voličů o toto uskupení může být nedávný odchod výrazného politika TOP 09 Miroslava Kalouska ze Sněmovny,“ uvedla agentura.

Do Sněmovny by se dostala ještě SPD Tomia Okamury se ziskem 8,8 procenta hlasů, dále sociální demokracie se ziskem 6,2 procenta a komunisté s 5 procenty hlasů.

Před branami dolní komory parlamentu by zůstala Trikolóra Václava Klause mladšího se ziskem 2,5 procenta hlasů a Zelení s necelým jedním procentem hlasů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš: Fiala z vás dělá blbce, dluh teď klesne. Zdražení? Pomůžeme. Na důchody bude

21:40 Babiš: Fiala z vás dělá blbce, dluh teď klesne. Zdražení? Pomůžeme. Na důchody bude

ROZHOVOR S PREMIÉREM Celá debata o zadlužení je nesmyslná, sráží kritiku opozice ohledně státního dl…