Kalousek zachraňuje průšvih jménem penzijní reforma

24.06.2013 8:34

Vládou horko těžko prosazená důchodová reforma zatím připomíná fiasko. Za týden končí lhůta pro vstup do druhého pilíře a do fondů se zatím přihlásilo pouze asi 70 tisíc zájemců. Ministr financí v demisi Miroslav Kalousek (TOP 09) se snaží zachránit, co se dá. Lidem nad 35 let chce dát delší čas na rozmyšlenou.

Kalousek zachraňuje průšvih jménem penzijní reforma
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek s Karlem Schwarzenbergem na inauguraci Miloše Zemana

Ministr v demisi chce k účasti ve druhém pilíři motivovat více lidí, připravil proto se svým resortem balíček úprav důchodového systému. "Budu navrhovat, aby se prodloužila doba, dokdy se mohou o vstupu do druhého pilíře rozhodnout lidé nad 35 let," řekl LN Kalousek.

Druhý pilíř je zklamáním také pro penzijní společnosti, které si slibovaly mnohem větší zájem veřejnosti. Odborníci původně počítali s desetinásobkem současných klientů.

Pravděpodobnější je znovuotevření dveří do druhého pilíře

Ministr hodlá novelu předložit formou poslaneckého návrhu. Vzhledem k tomu, že lhůta vyprší už koncem června, mnoho času na prosazení mu ale nezbývá. Jako pravděpodobnější se tedy jeví možnost znovuotevření druhého pilíře pro generaci 35+. "Naší povinností je pokusit se změny prosadit. Suverénem je sněmovna," připouští Kalousek.

Další komplikaci pro jeho resort představuje fakt, že v současné době vzhledem k situaci na politické scéně není vůbec jisté, zda bude vládní koalice ve stávajícím složení vůbec pokračovat. Sociální demokracie, favorit příštích voleb, od samého začátku prohlašuje, že po volbách projekt zruší.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ježíšmarjá, který idiot vám toto řekl?“ Prezident Zeman se nebývale silně rozčílil při rozhovoru s novináři. Zde je důvod

7:35 „Ježíšmarjá, který idiot vám toto řekl?“ Prezident Zeman se nebývale silně rozčílil při rozhovoru s novináři. Zde je důvod

Prezident Miloš Zeman poskytl rozhovor MF Dnes. Znovu v něm zaútočil na Senát, rýpl si do vrchního s…